Kostel sv. Jiljí má poprvé od druhé světové války kompletní zvony

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace3. 9. 2023, 12.55

V poledne se dnes poprvé rozezněl na kostele svatého Jiljí v pražské Husově ulici nový zvon Štěpán Maria. Zaplnil prázdné místo po původním zvonu Maria, který v roce 1942 zrekvírovali nacisté.

image:Image 40/source/orig/39952_kostel-svateho-jilji-v-praze-2.JPG

Zvonit měl původně již ráno, avšak jeho usazení ve zvonici bylo komplikovanější, než se čekalo, řekl dnes ČTK předseda spolku Sanctus Castulus a pražský zvoník Ondřej Boháč. Kostel tak má dnes poprvé od druhé světové války zvony kompletní. Kromě nového jsou tu ještě Dominik a Jiljí. Zvon Štěpán Maria navíc připomíná památku loni zesnulého zvoníka Štěpána Valenty, jehož přátelé, sousedé, farníci a rodina se na odlití zvonu složili.

"Usazování zvonu trvalo déle, než jsme předpokládali, protože je ve zvonici velice málo místa, je tam hodně natěsno," řekl Boháč.

V současné době se na zvon musí vyzvánět ručně, avšak v budoucnu k němu bude přimontován také motor a bude na něj možné vyzvánět oběma způsoby. Slyšet následně bude třikrát denně, a to vždy ráno, v poledne a večer a společně se zvonem Dominik pak před každou mší.

Zvon již v uplynulých týdnech vysvětil převor Filip Boháč. Laděn je do Fis1, váží 760 kilogramů a má průměr 107 centimetrů. Odlila jej rakouská zvonařská dílna Grassmayr, jejíž tradice sahá až do konce 16. století a která již v minulosti vyrobila pro Prahu řadu zvonů včetně památečního téměř desetitunového zvonu #9801.

Spolek Sanctus Castulus sdružuje pražské zvoníky a v minulosti už nechal obnovit zvony do kostela svatého Havla a svatého Haštala nebo zmíněný zvon #9801 připomínající zrekvírované zvony.

Život z víry

image:Image Stromu zbývá naděje