Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kostel v Iráku zničený IS byl po 10 letech kompletně obnoven

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 1. 2024, 13.11
TiskTisk

Dominikánský kostel Panny Marie s hodinami, jeden z nejsymboličtějších v severoiráckém Mosulu, byl po deseti letech, před kterými ho zničili teroristé Islámského státu, kompletně obnoven. Mimochodem na obnovu zázemí misie při tomto kostele putovaly také finanční prostředky ve výši cca 162 tisíc korun vybrané z benenefičního koncertu v rámci Červené středy v ČR v roce 2021.

image:Image 50/source/orig/49197_31742_0_24.jpg
Foto: ACI Mena

P. Olivier Poquillon, ředitel Francouzské biblické a archeologické školy v Jeruzalémě, zveřejnil 31. prosince na svém účtu na platformě X několik fotografií kostela, který byl ve spolupráci s Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) obnoven.


Následující den u příležitosti slavnosti Matky Boží, Panny Marie, sloužili iráčtí dominikáni v tomto kostele poprvé od jeho zničení mši svatou obětovanou za mír. Eucharistii v atmosféře radosti a naděje předsedal za přítomnosti několika bratří a dalších věřících generální představený dominikánského řádu P. Gerard Francisco Timoner. 

Římskokatolický kostel Panny Marie s hodinami, jehož oficiální název v arabštině zní al-Saa'a, byl založen v roce 1873 jako centrum dominikánů působících v Iráku. Byl významným kulturním a akademickým centrem, byla tu první dívčí škola a první tiskárna v Iráku vůbec. Kostel se nachází ve starém městě Mosulu, historické čtvrti, která se vyznačuje silnými vztahy mezi různými kulturami a náboženstvími, jako jsou křesťané, jezídové, sunnitští a šíitští muslimové, Arabové, Chaldejci i Kurdové, a nabízí prostor pro dialog, který dominikáni podporují. Tato křehká rovnováha však byla narušena v létě 2014 invazí a obsazením města teroristy Islámského státu. Kostel, stejně jako většina historického centra Mosulu, byl džihádisty a útoky během ofenzivy irácké armády při znovudobývání města značně poškozen. IS navíc kostel využíval jako skladiště zbraní a k mučení. Jeho archeologické artefakty byly ukradeny, včetně slavných hodin, které místním  dominikánům věnovala manželka císaře Napoleona III. 

Zničení kostela bylo nejen architektonickou tragédií, ale mělo negativní dopad na všechny obyvatele Mosulu, muslimy i křesťany, protože přišli o důležitý symbol historie a identity města. V dubnu 2020 se UNESCO ujalo obnovy kostela i starého města Mosulu. Dominikáni se do tohoto úkolu aktivně zapojili, aby se rekonstrukce neomezila pouze na materiální aspekty, ale přispěla také k obnovení vazeb mezi různými kulturními a náboženskými komunitami. Na podpoře obnovy misie se podíleli i Češi, kteří v rámci Červené středy 2021, připomínky za všechny pronásledované pro víru, přispěli do sbírky při benefičním koncertu, jehož výtěžek byl věnovaný právě na obnovu tohoto objektu v Iráku.  

Zdroj: CNA

.

Focusy

Pronásledování křesťanů Život z víry Červená středa

Mohlo by vás zajímat

image:Image Příprava na manželství
Příprava na manželství Aleš Opatrný
Cena: 152 Kč
image:Image Katechismus katolické církve
Katechismus katolické církve
Cena: 531 Kč
image:Image Křest
Křest Aleš Opatrný
Cena: 89 Kč
image:Image Pán se stará
Pán se stará Josef Prokeš
Cena: 203 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou