Krajewski z Ukrajiny: "Mise splněna, papež je rád, že mohl vyjádřit svou blízkost."

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 12. 2022, 14.40

Kardinál se vrací ze Lvova po své týdenní misi ve válkou zmítané zemi, kam přivezl elektrické generátory a teplé oblečení, a vzpomíná na chvíle Vánoc strávené v Kyjevě, kde předával pomoc a setkával se s různými komunitami. "Lidé zde trpí kvůli nedostatku vody a elektřiny. Svatý otec mi poslal hlasovou zprávu na WhatsApp, aby mi řekl, že je šťastný, že se mohl modlit a trpět s obyvatelstvem prostřednictvím svého almužníka," řekl kardinál Krajewski.

image:Image 22/source/orig/21330_18857_0_563.jpeg

S prázdným kamionem a plným srdcem se kardinál Konrad Krajewski vrátil do Říma a ukončil svou misi na Ukrajině, kde v mrazu a tmě rozvážel obyvatelstvu elektrické generátory a termoprádlo. Od vypuknutí války se almužník opět stal poslem papežovy lásky k obyvatelům "mučené" země. A právě papež, který byl s kardinálem od začátku cesty 17. prosince v neustálém kontaktu, mu chtěl osobně poděkovat hlasovou zprávou, zaslanou z mobilního telefonu: "Svatý otec mi poslal zprávu přes WhatsApp. Byl šťastný, že může "být tady", že může být ukrajinskému lidu nablízku prostřednictvím svého almužníka, že může lidi utvrzovat ve víře, modlit se s nimi, být s nimi, jíst s nimi, trpět s nimi, protože tady trpí všichni. Jen si představte ty velké budovy bez světla, bez vody a s lidmi, kteří si nemohou dojít ani na záchod," řekl kardinál v telefonickém rozhovoru pro Vatican News.

Na cestě do Říma

Signál přichází a odchází, kardinál je stále v pohybu: s Krajewskim jsme hovořili, když byl v Kyjevě, kde strávil Vánoce, v jedné ze vzácných chvil odpočinku a s dostupnou Wi-Fi. V těchto hodinách se almužník vrací do Lvova - první zastávky na své cestě - a odtud zamíří dodávkou domů, do Říma. "Trochu jsem cestoval... Teď se vydávám na cestu z Kyjeva do Lvova, kde se setkám s řeckokatolickými kněžími. Jsem připraven urazit dalších 2000 km do Říma."

Na konci dvoudenního nepřetržitého přesunu se kardinál vrací k právě uplynulým dnům, zejména k vánočním svátkům stráveným v hlavním městě. "Do Lvova jsem přivezl všechny generátory a termoprádlo, které jsem měl k dispozici. Pak jsem s autem plným termooblečení dorazil do Kyjeva a vše předal Caritas. Začali je rozvážet do různých částí Ukrajiny, zejména do oblastí bojů."

Vánoce v Kyjevě

"Na Štědrý večer," vypráví polský kardinál, "jsem se vydal za Kyjev, 80 kilometrů daleko, do místa zvaného Fastiv, kde jsou dominikáni, kteří mají farnost a domov pro uprchlíky. Na začátku války u nich pobývalo mnoho lidí a oni zorganizovali několik autobusů, které je odvezly ze země. Ve 21 hodin 24. prosince sloužil kardinál mši: "Byli jsme v kostele s generátory, nebylo světlo, je pro nás těžké to pochopit... Když není světlo, není topení, nedá se vařit. Naštěstí za peníze, které před měsícem a půl poslal nuncius jménem Svatého otce, byly zakoupeny velké generátory. Jeden z nich jsme použili při mši svaté a při osvětlení domu, kde jsou uprchlíci."

Večeře s dobrovolníky

Před oslavou se konala večeře s nabídkou ukrajinských jídel: "Strávili jsme spolu dvě hodiny, vyprávěli mi příběhy, které mě povzbudily." Spolu s Krajewskim a dominikány se akce zúčastnilo také 150 dobrovolníků z různých národů a náboženství. Chlapci a dívky, kteří "během těchto 300 dnů války vytvořili společenství, které pomáhá, vaří, 2-3krát týdně jezdí do Záporoží, Oděsy, aby přivezli jídlo a oblečení. Nějaké termoprádlo jsem dal i jim a oni je dají ukrajinským vojákům a lidem, kteří tam žijí a zůstali bez ničeho."

Papežův růženec

Pro kardinála to byl "krásný" okamžik: "Byl tam klid. Přestože jsme na místě, které je často bombardováno, byl zde klid." Mše se zúčastnilo asi 300 lidí, kteří se kvůli zákazu vycházení vrátili domů před 23. hodinou. Krajewski předal komunitě dar v podobě perlového růžence od papeže: "Požádal jsem, aby si každá rodina, každý člověk, který je tam přítomen, vzal tento růženec alespoň na 24 hodin domů, i když jsou jiného náboženství, na znamení spojení se Svatým otcem. Vysvětlil jsem jim, že Panna Maria nejen porodila Ježíše, ale stála i před křížem, takže ví, co znamená utrpení."

Světlo tam, kde je tma

Papežský vyslanec tedy na Ukrajinu přivezl také duchovní, a nikoli jen materiální pomoc. Tedy poselství o "naději na vzkříšení" a o "světle, které Ježíš přináší světu, zatímco na Ukrajině je naprostá tma". "Když jsem se vrátil do Kyjeva," pokračoval kardinál, "nebylo nic vidět, nebezpečné je i chodit, všude jsou překážky, pak tu byl také déšť...... Všichni čekají na světlo dne, napadlo mě, že je to jako když my křesťané čekáme na narození Ježíše, abychom viděli, kudy máme jít.”

V Kyjevě almužník navštívil také Misionářky lásky, tzv. sestry Matky Terezy, které se rovněž věnují humanitární činnosti. Přímo ve válečné zóně provozují ubytovnu pro asi třicet lidí. Přijímají ty, kteří ztratili členy rodiny, a třikrát až čtyřikrát týdně hostí na obědě asi 150-200 lidí. "Slavil jsem s nimi mši svatou, pak jsem poobědval na nunciatuře a odpoledne jsem navštívil další řeholní komunity: kapucíny, sestry Rodiny Nazaretské. Trochu jsem se prošel... Všude byl slyšet zvuk generátorů. Mnoho z nich je z Itálie: díky neuvěřitelné štědrosti lidí. Všechny, které jsme přivezli, už byly rozdány a fungují. Řekl bych, že mise je splněna.

Válka na Ukrajině

image:Image Rytíři a prejt
Rytíři a prejt Jan Paulas
image:Image Ohrožené památky
Ohrožené památky Michal Valenčík
image:Image Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova?
Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova? Leopold Škarek
image:Image Benediktini a benediktinky v Čechách a na Moravě