Křesťané a budhisté by měli držet při sobě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 5. 2024, 15.12

Prefekt Dikasteria pro mezináboženský dialog, kardinál Miguel Ayuso, pozdravil budhisty u příležitosti svátku Vesak, který připomíná Budhovo narození, osvícení a odchod a zdůraznil společnou odpovědnost za podporu míru, smíření a odolnosti. V poselství nazvaném “Křesťané a budhisté“ se zamýšlí nad tím, jak učení obou tradic zdůrazňuje potřebu vzájemného úsilí při léčení ran lidstva.

image:Image 56/source/orig/55828_15727567596-5521c0e3d1-b.jpg
Flickr

Citací výzvy papeže sv. Pavla VI. “Už nikdy válku, už nikdy válku“ kardinál upozornil na naléhavou potřebu řešení otázky míru a na nutnost hlubšího zamyšlení nad naší úlohou při překonávání překážek, které stojí v cestě k jeho dosažení.

Kardinál Ayuso poznamenal, že úsilí o mír vyžaduje energické zapojení všech, a poukázal na potřebu posílit naše odhodlání pracovat na usmíření a odolnosti. Poznamenal, že snaha o trvalý mír vyžaduje uznat, že ke skutečnému usmíření nemůže dojít bez řešení základních příčin konfliktů, a zdůraznil význam rovnosti a spravedlnosti v politické, hospodářské a kulturní oblasti.

Citoval jihoafrického anglikánského arcibiskupa Desmonda Tutu, který ve své zemi vedl proces pravdy a usmíření, když se národ snažil překonat nespravedlnost a rány apartheidu: “Odpuštění a usmíření neznamená předstírat, že věci jsou jinak. Není to vzájemné poplácávání po zádech a zavírání očí před špatností. Skutečné smíření odhaluje hrůzu, zneužívání, bolest, ponížení a pravdu.“

Kardinál Ayuso uvedl, že učení obou tradic a příkladné životy těch, které ctíme, svědčí o hodnotách smíření a odolnosti. “Když se usiluje o odpuštění a uzdravují se narušené vztahy, obnovuje se harmonie a jednotlivci i společenství mohou z neštěstí a traumat vyjít silnější. Tato silná synergie, která hojí rány, nabízí naději na lepší budoucnost a posiluje jednotlivce, aby čelili životním výzvám s odvahou a optimismem.“

Kardinál se dále zamýšlel nad tím, jak obě tradice nabízejí hluboký vhled do podstaty nenávisti a odpuštění. Zatímco Budha učí, že nenávist se na tomto světě nikdy neuklidní nenávistí, ale pouze láskou, svatý Pavel nabádá křesťany, aby přijali smíření, které Bůh započal v Kristu.

V době, kdy si budhisté připomínají Vesak, kardinál Ayuso navrhl, abychom se odvolávali na moudrost ctihodného Maha Ghosandy, svědka hrůz kambodžské genocidy a inspirátora mírové pouti Dhamma Yatra, a na papeže Františka, který nás podobně ujišťuje, že náprava a smíření nám dají nový život a osvobodí nás všechny od strachu (Fratelli Tutti, 78). V encyklice Fratelli tutti papež povzbuzuje ty, kteří byli nepřáteli, aby se naučili pěstovat kající paměť, která dokáže přijmout minulost tak, aby nezatemňovala budoucnost vlastními výčitkami, problémy a plány.

"Všichni jsme povoláni znovu objevovat a vážit si těchto hodnot, které se nacházejí v našich tradicích, lépe poznávat duchovní postavy, které je ztělesňovaly, a společně kráčet ve jménu míru,“ uzavřel prefekt Dikasteria pro mezináboženský dialog.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Ekumenismus