Latinskoameričtí biskupové: Konec klerikalismu, účast laiků na rozhodování

Autor: Petr Vacík Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 7. 2022, 8.31

V poselství, kterým bylo ukončeno mimořádné shromáždění Rady latinskoamerických biskupů, biskupové vyzývají k práci na kultuře setkávání v synodálním stylu, v dialogu a respektu k odlišnostem.

image:Image 15/source/orig/14345_11230_0_844.jpeg

Je třeba hlásat evangelium odvážným a tvůrčím způsobem, aby církev kráčela svobodně, vycházela ven a sloužila "kultuře setkání", protože "je to doba mučednictví a proroctví". Takto se vyjádřili biskupové, kteří se zúčastnili mimořádného shromáždění Rady latinskoamerických biskupů (CELAM) v Bogotě. Poselství také hovoří o církvi "citlivé na bolesti a radosti národů kontinentu".

Z toho vyplývá výzva "skoncovat s klerikalismem a všemi formami zneužívání", pro kterou se shromáždění CELAM zavázalo podporovat konzultace a rozlišování v komunitě, vědomo si důležitosti účasti laiků na rozhodovacích procesech. Naslouchání, které se stává komunitárním, v synodálním stylu, nicméně potvrzuje "preferenční volbu pro chudé a odsouzení všeho, co může podkopávat jejich důstojnost". Dokument končí výzvou k dialogu, respektování odlišností bez strachu ze ztráty identity a s nadějí, že v době ozbrojených konfliktů, smrti a pustošení bude Latinská Amerika a Karibik představovat "prostor míru a opravdového bratrství".

Shromáždění se zúčastnil také kardinál Michael Czerny SJ, prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, který znovu zdůraznil význam přijímání, ochrany, podpory a integrace migrantů. Zmínil se o své cestě na Ukrajinu, kterou podnikl na papežův pokyn, zdůraznil její hodnotu a zopakoval, že "církev chápe radosti a naděje, bolesti a úzkosti dnešních lidí, zejména chudých a trpících", ale je povolána šířit dobrou zvěst".

O poselství evangelia světu hovořil sekretář Dikasteria pro komunikaci Mons. Lucio Ruiz, který představil reformu vatikánských médií. "Je především na nás, pastýřích církve, abychom s odvahou a rozvahou, a přitom věrni obsahu, objevili nejvhodnější a nejúčinnější způsoby, jak lidem naší doby předat poselství evangelia", řekl.

Život z víry

image:Image Poklady misií s Jiřím Šlégrem
Poklady misií s Jiřím Šlégrem Jiří Šlégr
image:Image Mission Possible