Léky i ultrazvuky. Čeští křesťané zlepšují dosah zdravotní péče v Libanonu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Domácí
Datum publikace2. 3. 2023, 11.21

Libanon se nachází uprostřed jedné z nejhorších finančních a ekonomických krizí. Na hranici chudoby žije téměř 80 procent populace. Pro mnoho Libanonců se stává luxusem i běžné zdravotnické ošetření nebo nákup léků. Díky příspěvkům i z kostelní sbírky, kterou vyhlásila ČBK, mohla Charita Česká republika pomoci tisícům zranitelných obyvatel Libanonu získat přístup k lékařské péči.

image:Image 25/source/orig/24788_image-4.jpg

Stále se prohlubující krize

Již několik let trvající ekonomická krize v Libanonu se neustále prohlubuje. Znehodnocení místní měny se navíc promítlo do masivní inflace a zvýšení cen veškerých komodit. Krize se nevyhnula ani zdravotnictví. To navíc silně zasáhla pandemie covidu-19 a příliv syrských uprchlíků do Libanonu. Většina místní nemocnic je soukromá a mnoho Libanonců a uprchlíků si drahé zdravotnické služby nemůže dovolit. Charita se proto zaměřila právě na zvýšení dostupnosti zdravotních služeb mezi ohroženými skupinami obyvatel.

Lékařská péče pro chudé obyvatele

Charitě Česká republika se ve spolupráci s Charitou Libanon, která se zdravotní pomoci ohroženým skupinám v zemi dlouhodobě věnuje, podařilo zajistit potřebné vybavení a léky pro zdravotnické mobilní jednotky. Ty Charita Libanon využívá, aby se lékařská péče dostala i do vzdálených regionů v zemi, kde je nedostačující nebo zcela chybí. Mobilní jednotky mohou využívat i lidé, kteří si nemohou dovolit návštěvu střediska zdravotní péče. Nákup vybavení a léků umožnil výnos kostelní sbírky, do které přispěli právě čeští katolíci. Pro charitním zdravotní centra tak mohla Charita Česká republika pořídit 4 mobilní ultrazvuky a 4 přístroje na počítání léků, které zrychlují práci s léky a brání kontaminaci pilulek, a léky samotné.

Naděje pro ty nejohroženější

„Sama bych si nákup léků nemohla dovolit,“ říká se slzami v očích Eileen Hasrouni, 76letá Libanonka, kterou krize těžce zasáhla. Nemá žádné úspory a ve svém věku nedokáže najít zaměstnání, proto závisí na darech a pomoci, kterou jí Charita poskytuje. Možnosti získat potřebné léky využil i Georges Youssef Ghanem se svojí manželkou. Ač je již v důchodovém věku, pracuje jako taxikář, aby zvládl zabezpečit svou vážně nemocnou ženu. Tu před patnácti lety nečekaně postihla srdeční zástava a od té doby žije s kardiostimulátorem a musí brát pravidelně léky, které jsou ale s ohledem na krizi v zemi stěží dostupné. V mobilním zdravotním středisku Charity se mu podařilo získat několik životně důležitých léků.

Díky štědrosti českých dárců, kteří přispěli do kostelní sbírky, a práci Charity tak získalo v loňském roce přístup k lékařské péči přes 5 tisíc obyvatel Libanonu z těch nejohroženějších skupin.

Zdroj: Charita ČR

Život z víry Charita

image:Image Hebrejky
Hebrejky Jan Fingerland