Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Lev XIV. o kráse, která přináší naději

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 7. 2026, 12.50
TiskTisk

V sobotu 18. července večer se papež na nádvoří letní papežské rezidence v Castel Gandolfo se zúčastnil koncertu pořádaného diecézí Albano. V závěrečném poděkování umělcům a organizátorům zdůraznil, že ve světě poznamenaném válkami, nenávistí a násilím pomáhá krása hudby a umění člověku pozvednout zrak k Bohu a najít naději.

image:Image 90/source/orig/89093_73401_0_844.jpeg
Vatican Media

„Žijeme ve světě, v němž chybí krása. Je tu tolik problémů: války, konflikty, nenávist, násilí, nezaměstnanost a mnoho dalších nesnází. Možnost zúčastnit se události jako je tato, je opravdu velkým darem, protože nám připomíná, že existuje něco víc. Ukazuje, že muž a žena dokážou zviditelnit krásu, která jde od srdce k srdci a pomáhá nám zahlédnout nebe, pozvednout k němu zrak,“ řekl papež Lev XIV. po skončení koncertu, který se konal na nádvoří Apoštolského paláce v Castel Gandolfu.

Koncert připravila diecéze Albano jako projev blízkosti a vděčnosti Svatému otci za to, že zvolil toto městečko za místo letního odpočinku.

Hudba vede k Bohu

Papež také zmínil svou nedávnou cestu do Španělska, jejímž hlavním tématem byla výzva „pozvednout zrak k nebi“. „Hudba, umění a krása jsou nástroje, které nám pomáhají obrátit se k Bohu. Umožňují nám objevit jednu z nejkrásnějších charakteristik lidství,“ řekl.

Zdůraznil, že umění umožňuje povznést se nad obtíže každodenního života a dává naději. Vede  člověka ke Stvořiteli.

Během koncertu houslista Marco Rogliano přednesl „Polonézu s variacemi“ z III. houslového koncertu Niccola Paganiniho, zatímco klavíristka Rossana Tomassi Golkar představila „Volnou fantazii a variace na téma Normy“ Vincenza Belliniho v úpravě Luisa Bacalova. Umělce doprovázel orchestr I Musici di Parma pod vedením dirigenta Piera Carla Orizia.

Papež Lev děkuje za koncert na nádvoří Apoštolského paláce v Castel Gandolfu   (@Vatican Media)

Poděkování umělcům

Lev XIV. zahájil své vystoupení poděkováním umělcům.

„Děkuji umělcům, kteří mě hluboce dojali. Děkuji také diecézi Albano za tento koncert, který byl věnován mně i všem přítomným. V těchto okamžicích krásy jsme mohli prožít něco velkého – vstoupit do toho, co Bůh zamýšlel ve svém stvořitelském díle, tedy do krásy,“ řekl papež.

Letní koncert v Castel Gandolfu byl darem albánské diecéze   (@Vatican Media)

Dar diecéze Albano

Večer zahájil albanský biskup Vincenzo Viva, který přivítal Svatého otce a vyjádřil vděčnost místní církve za papežův návrat do Castel Gandolfo.

Vysvětlil, že koncert byl „způsobem, jak poděkovat“, a příležitostí ke společnému prožití daru symfonické hudby. S odkazem na operu „Norma“ Vincenza Belliniho, jejíž libretto vypráví tragický příběh z války mezi Římany a Galy, biskup obrátil své myšlenky k ženám a matkám trpícím kvůli současným konfliktům.

„Jsou to právě ony, které spolu se svými dětmi a rodinami platí za války tu nejvyšší cenu. Zároveň právě v nich žije naděje na smířenou budoucnost,“ řekl a připomněl neustálé výzvy Lva XIV. k míru. Po skončení koncertu se papež setkal s umělci a s dalšími hosty.

Autor: Guglielmo Gallone – Castel Gandolfo,bpřeklad a redakční úpravy - jb - 

Focusy

Papež Lev XIV. Kultura

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou