Loketský kostel sv. Václava dostane díky sbírce po 80 letech nový zvon

Zdroj:Diecéze plzeňskáDiecéze plzeňská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Plzeňská diecéze
Datum publikace14. 2. 2022, 11.27

Do kostela svatého Václava v Lokti na Sokolovsku by se díky úsilí loketského spolku mohly opět navrátit zvony. Díky veřejné sbírce se nyní připravuje odlití prvního z nich - zvon ponese jméno patronky českých zemí svaté Anežky.

image:Image 9/source/orig/8057_4421_0_loket.jpeg

V listopadu 2018 byl zaregistrován spolek Loketské zvony z.s. Iniciátorkou založení tohoto spolku byla paní Jitka Hlavsová, která si při své pouti do Santiega de Compostely uvědomila, že – na rozdíl od mnoha jiných míst – v Lokti zvony nezvoní.

Jak prozrazuje farní kronika, před 1. světovou válkou byly v kostele sv. Václava v Lokti čtyři zvony: sv. Maria, sv. Florián, František a sanktusový zvon sv. Jan Nepomucký. Tyto zvony sloužily až do roku 1917, kdy bylo rozhodnuto o rekvizici pro válečné účely, armáda zvony použila pro výrobu zbraní. Po válce byly zvony obnoveny, ale jen do války druhé. Během té byly z Lokte tři z nich (Panna Marie, Michael a Antonín) odvezeny a zůstal jen nejmenší Florián.

Cílem spolku Loketské zvony je pořízení nových zvonů a zvonkohry do kostela sv. Václava; spolek organizuje veřejnou sbírku, ale také výstavy, vernisáže, koncerty a další společenské a kulturní akce.

Díky vybraným penězům se už v roce 2019 podařilo zrenovovat nejmenší zvon sv. Floriána – zvon prošel kompletní opravou a byl opatřen elektropohonem. Pokračování sbírky, díky níž byly nashromážděny další finanční prostředky, nyní umožňuje odlití zcela nového zvonu. Zvon bude vážit 320 kilogramů a ponese jméno sv. Anežky. Na zvonu se objeví kromě reliéfu sv. Anežky také jména všech lidí a spolků, kteří na obnovu zvonu přispěli.

O vytvoření zvonů se postará zvonařská dílna Leticie Vránové-Dytrychové z Brodku u Přerova. Zvonařka navrhla tři nové zvony, největší bude vážit 500 kilogramů a nejmenší 220. Zvony svou celkovou hmotností odpovídají původním, které v kostele visely do roku 1942. Laděné budou do tónů A1, C2 a D2.

Odlití prvního středního zvonu se připravuje na březen. O měsíc později, pravděpodobně na Velikonoce, by měl být slavnostně představen veřejnosti. Zatím nebude zavěšen, v plánu je zavěsit všechny nové zvony najednou, až budou hotové.

Více informací i možnost, jak přispět, najdete na webu spolku Loketské zvony:
 www.loketskezvony.cz.
Webové stránky farnosti Loket najdete ZDE.

Život z víry

image:Image Impulzy papeže Františka