Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Madona ze skládky ikonou mongolské církve

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 9. 2023, 20.39
TiskTisk

Před setkáním s místní církví v katedrále svatých Petra a Pavla v Ulánbátaru se papež František setkal se ženou, která v odpadcích našla sošku Panny Marie, která se později stala národní ikonou


Papež František se v jurtě před katedrálou v Ulánbátaru setkal se ženou, paní Tsetsege, matkou jedenácti dětí, která před deseti lety našla na smetišti krásně vyřezávanou dřevěnou sošku s rysy krásné paní. Žena si hned neuvědomila, že se jedná o vyobrazení Panny Marie. Když se vrátila domů, rodině řekla: "Tato krásná paní chtěla přijít a bydlet v mém stanu." Jakmile si žena uvědomila, o koho se jedná, předala sošku katolické komunitě, která ji pak vystavila v místní farnosti.

Kardinál Marengo: Panna Maria je blízká každému z nás

Příběh sochy Panny Marie pak vyprávěl kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt Ulánbátaru. "Hned mě napadlo, že nám Panna Maria chtěla tímto nálezem něco sdělit. Kardinál Marengo připomněl v nedávném článku v L'Osservatore Romano, že si nedokáže vysvětlit, jak se tato socha ocitla na skládce, protože zejména v této části země je velmi málo katolíků. "Pak mě napadlo, že Hospodin se skrze svou svatou Matku zpřítomňuje v těch nejkrajnějších situacích, aby nám řekl, jak blízko je každému z nás."

Země pod Mariiným pohledem

Kardinál Marengo také zdůraznil, že Panna Maria je vždy připravena setkat se s námi i v místech zoufalství, opuštěnosti, bolesti a zavržení. "O soše jsem také hovořil se Svatým otcem, když jsem ho navštívil s malou delegací buddhistických mnichů z Mongolska: ukázal jsem mu její snímek a on byl velmi potěšen." Dne 8. prosince 2022 byla socha Panny Marie intronizována v katedrále v Ulánbátaru a přikryta pláštěm z mnoha malých kousků látky, které poslali věřící a misionáři z mnoha částí Mongolska. Při této příležitosti zasvětil kardinál Marengo celé Mongolsko Panně Marii. A "Matka nebes" se stala ikonou této mladé církve.

Focusy

Papežské cesty Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Jezuitský návod (téměř) na všechno
Jezuitský návod (téměř) na všechno James Martin
Cena: 449 Kč
image:Image Živá řeka evangelia 2.
Živá řeka evangelia 2. Pavel Ambros
Cena: 170 Kč
image:Image Bůh a armáda
Bůh a armáda Jiří Ignác Laňka, Martin Vaňourek
Cena: 1161 Kč
image:Image Biřmování
Biřmování Jan Houkal
Cena: 176 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou