Malá Indi Gregoryová zemřela po odpojení přístrojů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 11. 2023, 13.11

Kriticky nemocná osmiměsíční dívenka Indi Gregoryová, které byla nabídnuta léčba ve vatikánské dětské nemocnici, zemřela v noci z neděle na pondělí poté, co jí byly o víkendu na základě rozhodnutí britského soudu odpojeny přístroje.

image:Image 46/source/orig/45201_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-98.jpeg
Vatican Media

V prohlášení rodičů holčičky, které vydali prostřednictvím organizace Christian Concern stojí, že jsou rozzlobení, zdrcení a stydí se. Soud jejich dcerce vzal nejen šanci žít delší život, ale také důstojnost zemřít v rodinném kruhu. Podle italské pro-life organizace Pro Vita e Famiglia začal proces odpojení malé Indi od přístrojů 11. listopadu odebráním dýchací trubice a převozem do hospice, kde jí byly odejmuty zbývající prostředky podporující život.

Indi Gregoryová, která se narodila v únoru 2023 a pokřtěna byla v září, trpěla vzácným degenerativním mitochondriálním onemocněním. V lékařském centru v anglickém Nottinghamu dostávala život udržující léčbu na dýchacím přístroji. Poté, co 3.listopadu anglický nejvyšší soud rozhodl, že je v "nejlepším zájmu" dítěte, aby bylo proti vůli rodičů odpojeno od přístrojů, udělila italská vláda 6. listopadu kriticky nemocnému dítěti italské občanství a souhlasila s úhradou nákladů na jeho léčbu ve vatikánské dětské nemocnici Bambino Gesù.

Rodiče dívenky, Dean Gregory a Claire Staniforthová, se opakovaně u britských soudů domáhali toho, aby mohli své dítě vzít na léčbu do Říma, ale svůj právní boj prohráli 10. listopadu, kdy druhý nejvyšší soud ve Velké Británii rozhodl, že dítěti budou okamžitě odpojeny přístroje, které mu pomáhají k životu. V rozhodnutí se uvádí, že pokus o italský zásah do případu je zcela chybný a neodpovídá duchu Haagské úmluvy z roku 1996, jejímiž smluvními stranami jsou jak Spojené království, tak Itálie.

"Claire a já jsme opětovně znechuceni dalším jednostranným rozhodnutím soudců. Celý svět se dívá a je šokován tím, jak s námi bylo zacházeno," uvedl otec dítěte Dean Gregory prostřednictvím Christian Concern.

Nemocnice Bambino Gesù, která je řízena Vatikánem, v minulosti nabídla léčbu i dalším nevyléčitelně nemocným britským dětem, například Alfiemu Evansovi v roce 2018 a Charliemu Gardovi v roce 2017, kterým ale vždy britské soudy možnost odcestovat do Itálie odepřely, a kteří zemřeli několik dní po odpojení od přístrojů. Léčba Indi Gregoryové v Bambino Gesù by byla provedena bez nákladů pro britské daňové poplatníky.

V prohlášení Vatikánu z 11. listopadu se uvádí, že papež František se za Gregoryovou a její rodinu modlí.

Zdroj: CNA

Církev a společnost