Mary’s Meals vyzývá k boji s celosvětovým hladem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí,Domácí
Datum publikace20. 9. 2022, 13.49

Mezinárodní charitativní hnutí, které provozuje školní stravovací programy, upozorňuje na nutnost zintenzivnění boje proti hladu ve světě.

image:Image 17/source/orig/16658_rs2898-img-9537-lpr.jpg
Foto: Mary's Meals

Charitativní organizace Mary’s Meals zajišťuje programy školního stravování v nejchudších zemích světa. Daří se tak snižovat dětskou úmrtnost a díky vzdělání poskytovat dětem naději na lepší, plnohodnotný život. Aktivním zapojením dobrovolníků z řad místních obyvatel a využitím lokálních surovin jsou provozní náklady velmi nízké a průměrná cena za jídlo pro jedno dítě na celý školní rok dosahuje částky 459 Kč.

Hnutí Mary’s Meals vyzývá lidi, aby podpořili aktuální výzvu, jejímž cílem je získat finanční prostředky pro nejchudší děti, které trpí ničivými následky celosvětové potravinové krize. Mary’s Meals je odhodláno zdvojnásobit své úsilí, aby se dostalo k „zapomenutým“ dětem, které se potýkaly s problémy již před pandemií, ale které nyní čelí akutnímu
nedostatku potravin a v některých případech dokonce hladomoru.

Již nyní poskytuje Mary’s Meals jedno školní jídlo denně více než 2,2 milionu dětí ve 20 zemích. Toto jednoduché řešení nejen zmírňuje hlad dětí, ale pomáhá jim soustředit se na učení a dokončit školní docházku. To jim následně dává naději na mnohem lepší budoucnost a možnost přispět k rozvoji svých vlastních komunit.

V posledních třech letech však souběh konfliktů, COVIDu-19 a klimatických změn způsobil, že světový hlad nabyl nevídaných rozměrů. Situaci ještě zhoršily problémy v dodavatelském řetězci, které způsobila válka na Ukrajině a rostoucí životní náklady na celém světě. Mary’s Meals má proto před sebou ještě větší úkol – dostat se k dalším milionům hladovějících dětí, které stále čekají na bezpečí, jídlo a naději, kterou jim poskytuje každodenní strava ve škole.

Od roku 2019 se počet lidí, kteří čelí akutnímu nedostatku potravin, vyšplhal ze 135 milionů na 345 milionů*. Z toho je 5,7 milionů dětí mladších pěti let, které v současnosti žijí jen krůček od hladomoru. Situace je zoufalá a teď je čas jednat.

Magnus MacFarlane-Barrow, zakladatel a výkonný ředitel Mary’s Meals, říká: „V současné době hrozí, že nepředvídatelné kataklyzmatické události – pandemie Covidu, válka na Ukrajině a extrémní změny počasí – povedou k tomu, že přijmeme chronický hlad a hladomor jako strašlivou, ale nevyhnutelnou realitu, kterou nemůžeme ovlivnit. To ale není pravda. I nyní je na světě stále dostatek potravin pro celé lidstvo.“

Současná situace mohla mnohé přimět k tomu, aby zpochybnili proveditelnost druhé strategie OSN pro udržitelný rozvoj, kterou je „nulový hlad do roku 2030“. Magnus MacFarlane-Barrow však tvrdí, že bychom tento cíl měli mít stále na zřeteli, i když to bude vyžadovat neustálý důraz na to, aby se nejprve vyřešila celosvětová chudoba a probíhající konflikty:

„Hlad není způsoben nedostatkem potravin, ale tím, že si velké množství lidí nemůže koupit to, co je k dispozici. Jakýkoli smysluplný pokus dosáhnout ‚nulového hladu‘ bude znamenat budování míru a zejména vymýcení extrémní chudoby. Není náhodou, že prvním cílem udržitelného rozvoje je ‚Nulová chudoba do roku 2030‘ “.

Zjistěte více o výzvě Mary’s Meals k boji s celosvětovým hladem. Zjistěte, jak se i Vy můžete zapojit na www.marysmeals.cz.

Charita

image:Image Vyhoštěná smrt