Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Miliony lidí bez střechy nad hlavou. Charita Česká republika pomáhá lidem po zemětřesení v Turecku a Sýrii

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí,Domácí
Datum publikace21. 2. 2023, 16.35
TiskTisk

Katastrofální zemětřesení, které zasáhlo na začátku února Turecko a Sýrii, připravilo o život již přes 47 tisíc lidí. Miliony obyvatel přišly o střechu nad hlavou. Zemětřesení postihlo území o rozloze větší, než je celé Česko. Přímo na místě pomáhá díky finančním prostředkům ze sbírky Charita pro Turecko a Sýrii i Charita Česká republika. Jak konkrétně pomoc vypadá?

image:Image 24/source/orig/23554_20920_0_230207-turecko.jpeg

Lidé zasažení zemětřesením potřebují okamžitou humanitární pomoc. Do jejího zajištění se okamžitě zapojila i Charita Česká republika. Ta v turecko-syrském pohraničí dlouhodobě spolupracuje s místními partnerskými organizacemi a společně nyní pomáhají zajistit lidem v zasažených regionech základní životní potřeby. Distribuují vodu a potravinové balíčky, které vystačí na zajištění stravy pro pěti až šestičlennou rodinu na jeden měsíc, a zajišťují přístřeší.

„Mrazivé počasí zhoršuje už tak zoufalou situaci. Lidé jsou neustále venku, nocují v autech nebo při ohni. Naši kolegové proto pomáhají na místě zajistit bezpečné přístřeší ve velkých stanech pro lidi zasažené zemětřesením. Distribuují také matrace, deky, teplé oblečení a topení, díky kterému se mohou stany vyhřívat,“ říká přímo z místa Muhammed Hammady z Charity Česká republika.

V zasažených oblastech jsou také katastrofální hygienické podmínky, chybí toalety i naprosto základní hygienické potřeby. Ve spolupráci s místními partnery se proto Charita Česká republika podílí na distribuci hygienických potřeb a výstavbě latrín se zásobárnami vody. Jen tak se dá zabránit šíření infekčních nemocí. V Sýrii se v posledních měsících rozšířil výskyt cholery, důraz na zajištění hygienických podmínek je proto akutní.

Nouzové ubytování ve stanech či školách ale není dlouhodobě uspokojivým řešením. „Lidem zasaženým zemětřesením bude potřeba zajistit i trvalejší bydlení. V Turecku se už teď přesouvají do jiných měst, která nebyla zasažená. Tito lidé budou potřebovat i finanční pomoc ve formě voucherů na nákup potravin a materiální pomoci,“ říká Anna Volfová, koordinátorka pomoci Charity Česká republika v Turecku a Sýrii.

Jedni z těch, na které následky zemětřesení dopadají nejhůře, jsou děti. Velké množství z nich momentálně nemůže následkem zemětřesení chodit do školy, zároveň na ně dopadá obrovský stres. Situaci jim pomáhají zdolat volnočasové aktivity, které pro ně místní partneři za podpory Charity Česká republika organizují.

Obnova po zemětřesení bude při tak obrovská devastaci velmi náročná a bude trvat dlouho. Potřeby lidí v zasažených regionech tak nezmizí za pár týdnů, ale naopak bude třeba jim zajistit dlouhodobou podporu a pomoc. Zapojit se můžete i vy přispěním do sbírky Charita pro Turecko a Sýrii, kterou vyhlásila Charita Česká republika.


Focusy

Charita

Mohlo by vás zajímat

image:Image Vinografie
Vinografie Fanny Darrieussecqová, Melody Denturcková
Cena: 269 Kč
image:Image Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství
Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství Timm H. Lohse
Cena: 204 Kč
image:Image Slovník biblické ikonografie
Slovník biblické ikonografie Jan Royt
Cena: 338 Kč
image:Image Rozpravy o víně
Rozpravy o víně Zdenek Červenka
Cena: 269 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou