Minulý rok bylo zatčeno, uneseno nebo zavražděno více než sto třicet katolických kněží a řeholníků

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 1. 2024, 11.57

Podle nové zprávy o pronásledování pro víru, kterou zveřejnila organizace Aid to the Church in Need (Církev v nouzi), bylo v průběhu roku 2023 zatčeno, uneseno nebo zavražděno více než sto třicet katolických kněží a řeholníků.

image:Image 50/source/orig/49166_images.jpg
Foto: PxHere

Podle zprávy zveřejněné touto organizací bylo zjištěno nejméně sto třicet dva případů zatčení, únosů nebo vražd, což je více než v předchozím roce, kdy jich bylo sto dvacet čtyři. Za nárůstem stojí především zatýkání ze strany autoritářských vlád, jejichž počet vzrostl z padesáti pěti v roce 2022 na osmdesát šest v roce 2023.

Hlavním důvodem nárůstu zatčení v průběhu celého roku byl zásah prezidenta Nikaraguy Daniela Ortegy proti politickému odporu mezi duchovními. Zpráva uvádí, že v roce 2023 jich režim zadržoval čtyřicet šest, včetně dvou biskupů a čtyř seminaristů. Několik kněží, kteří byli v Nikaragui zatčeni, bylo propuštěn, nebo vyhoštěno ze země a byl jim zamítnut jejich návrat. Biskup Rolando Álvarez, který byl zatčen v srpnu 2022 a odsouzen k dvaceti šesti letům vězení poté, co odmítl opustit zemi, je také stále ve vazbě. Ortegova diktatura rovněž vyhostila řeholnice, například Milosrdné sestry, a uzavřela katolické školy a veškerá církevní média.

Zpráva dále informuje, že v průběhu roku bylo v Číně zatčeno dvacet duchovních katolické církve. Nicméně,  potvrzení těchto informací je téměř nemožné a někteří z pronásledovaných zůstávají i po mnoha letech nezvěstní. V Indii bylo minulý rok zatčeno nejméně pět katolických duchovních a jedna řeholnice, kteří byli propuštěni, ale nadále čelí obvinění a jsou stíháni.

K zatčení došlo také ve dvou evropských zemích. V Bělorusku bylo zatčeno deset katolických duchovních, z nichž tři jsou stále vězněni. Dva řeckokatoličtí kněží byli rovněž uvězněni ruskými silami na Ukrajině, ani jeden z nich nebyl propuštěn.

Podle zprávy se počet únosů duchovních a řeholníků v roce 2023 snížil, ale přesto zjištěný údaj zůstává alarmující. Celkový počet unesených duchovních a řeholníků v roce 2023 činil třicet tři, oproti padesáti čtyřem v roce 2022. Všechny únosy s výjimkou pěti se odehrály v Nigérii, kde náboženské a etnické konflikty učinily zemi pro křesťany nebezpečnou. Ke dvěma únosům došlo také na Haiti, jeden kněz byl unesen v Mali a další v Burkině Faso.

Počet vražd katolických kněží a dalších duchovních mírně poklesl, a to z osmnácti v předchozím roce na čtrnáct v roce 2023. Jedná se o jedenáct kněží, jednoho biskupa, jednoho řeholního bratra a jednoho seminaristu. Polovina těchto vražd však nesouvisela s pronásledováním nebo měla nejasný motiv.

Ze sedmi vražd, které jednoznačně souvisejí s pronásledováním, se tři staly v Nigérii. Patří mezi ně P. Isaac Achi a seminarista Na'aman Danlami, kteří zemřeli ve svých rezidencích, když byly během útoků vypáleny a Godwin Eze, benediktinský bratr, který byl zabit únosci.

Mezi další vraždy spojené s pronásledováním patří vražda P. Pamphiliho Nady v Tanzanii, kterého zabil psychicky labilní muž, P. Javiera Garcíi Villafaña, který byl zastřelen v Mexiku, a P. Leopolda Feyena, který byl ubodán v Demokratické republice Kongo.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů