Modlitební vigilie zdůrazní důležitost modlitby v synodálním procesu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 9. 2023, 12.02

Podle organizátorů synody o synodalitě podtrhne ekumenická modlitební vigilie, která se bude konat 30. září, bezprostředně před generálním shromážděním synody, ústřední roli modlitby v synodálním procesu a poukáže na vztah mezi synodalitou a ekumenismem.

image:Image 41/source/orig/40375_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-3.jpeg

Význam modlitby a ekumenismu

Nathalie Becquartová, zástupkyně generálního sekretariátu synody, na tiskové konferenci v pátek 8. září uvedla, že vigilie zdůrazní klíčové téma snahy o jednotu a mír ve světě, kterého trápí mnoho rozdělení a ukáže důležitost modlitby za jednotu všech křesťanů a zároveň svěří synodu Duchu Svatému.

Becquartová prozradila, že se k papeži Františkovi připojí dvanáct zástupců různých křesťanských církví, včetně ekumenického konstantinopolského patriarchy Bartoloměje I. a arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho. Společné modlitební vigilie se zúčastní také několik nekatolických bratrských delegátů, kteří budou i na následné synodě.

Oslava již dosažené jednoty

Mladí lidé budou mít také důležitou roli během modlitební vigilie, která proběhne v rámci jejich setkání Together v Římě. Na páteční tiskové konferenci bratr Matthew z Taize vysvětlil, že setkání Together, má za cíl vyjádřit synodálnost, a to zejména zapojením mladých lidí. Vyzdvihl pouť, na kterou se mladí vydají z římské Lateránské baziliky na Svatopetrské náměstí, kde se také zúčastní modlitební vigilie. Uvedl, že ve stejný den proběhnou na několika místech po celém světě další modlitební vigilie. Podle bratra Matthewa jsou rozsáhlé přípravy dalších akcí celého víkendu v Římě (30.9.-1.10.), společné setkání Božího lidu i ekumenická modlitební vigilie, příkladem synodality v praxi. Shromáždění Together v Římě se zúčastní přibližně 3 tisíce mladých lidí z více než 40 různých zemí světa. Na programu jsou workshopy, svědectví a modlitba chval.

Komunikace dění na synodě

Na závěr se prefekt Dikasteria pro komunikaci, Dr. Paolo Ruffini, kterého papež František jmenoval předsedou Komise pro informace generálního shromáždění synody, podělil s novináři na tiskové konferenci o podrobnosti  nadcházejícího generálního shromáždění.

Detailní program generálního shromáždění ještě nebyl dokončen, tak Dr. Ruffini popsal hlavní body celého měsíčního setkání. Práce synodního shromáždění bude rozdělena do tzv. "modulů" podle témat synody: společenství, spoluúčast a poslání, přičemž závěrečný modul se zaměří na přípravu syntézy dosavadní práce.

K tématu komunikace Dr. Ruffini uvedl: "Způsob, jakým budeme o synodě komunikovat, je velmi důležitý pro proces rozlišování i pro celou církev. Zachování důvěrnosti, soukromí a posvátnosti určitých prostor pro rozhovor v Duchu Svatém je spojeno s touhou učinit tyto chvíle skutečnou příležitostí k naslouchání, rozlišování a modlitbě založené na společenství." Přístup, který komise zvolila, podle něj umožní členům synody, aby se navzájem poznávali a naslouchali si jako součást jednoho těla, kterým je církev.

Poznamenal také, že vznikne dokument shrnující měsíční práci shromáždění, který však nebude finálním dokumentem, neboť synoda bude pokračovat druhým setkáním příští rok.

Dr. Ruffini na závěr dodal, že i v rozděleném světě doufá, že způsob komunikace o synodě bude vypovídat o úsilí synody o společenství a novináře povzbudil a ujistil: "Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom vám v tom pomohli."

Zdroj: CNA

Synoda 2021–2024

image:Image Ježíšovy cesty VII.
Ježíšovy cesty VII. František Mráček
image:Image Eucharistické zázraky ve světě