Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Mongolsko očekává papeže vůbec poprvé

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 8. 2023, 15.55
TiskTisk

Pět promluv během čtyř dnů cesty po bezbřehé zemi, obývané malou, ale živou katolickou komunitou, aktivní především díky práci misionářů: tak představil Matteo Bruni, ředitel Tiskového střediska Svatého stolce, akreditovaným novinářům program papežovy návštěvy Mongolska během obvyklého brífinku před odletem, který je naplánován na dnešní podvečer, čtvrtek 31. srpna.

image:Image 40/source/orig/39818_26557_0_844.jpeg
Plakát s podobiznou papeže Františka před apoštolskou prefekturou, kde by měl pobývat během své návštěvy, den před jeho příjezdem do Ulánbátaru.
Vatican Media

František, první papež, který tuto asijskou zemi navštíví (Jan Pavel II. nevykonal plánovanou cestu v roce 2003 při desátém výročí znovuzrození místní církve), dorazí do Ulánbátaru v pátek 1. září po více než devítihodinovém letu, který odstartuje předchozího dne z letiště Řím-Fiumicino.

„Doufejme společně“, motto této čtvrté apoštolské cesty v roce 2023, 43. zahraniční cesty Františkova pontifikátu, se nese pod heslem dialogu s jinými náboženstvími a blízkosti malé katolické komunitě. Římský biskup, vysvětlil vatikánský mluvčí Bruni, jede do Mongolska především proto, aby k němu promluvil a povzbudil jeho členy k tomu, aby přispěli k životu společnosti poznamenané různými problémy, které souvisejí především s rozlehlým územím a nepříznivým klimatem.

Po přistání v hlavním městě v pátek 1. září kolem desáté hodiny dopoledne místního času proběhne na mezinárodním Čingischánově letišti oficiální přivítání bez jakýchkoli projevů.

Následujícího dne dopoledne, v sobotu 2. září, po uvítacím ceremoniálu na náměstí Damdina Süchbátara, národního hrdiny, který v roce 1921 vyhlásil nezávislost Mongolska, a následné zdvořilostní návštěvě prezidenta republiky ve Státním paláci, pronese papež Bergoglio první z projevů (všechny zazní v italštině). V sále „Ikh Mongol“ téže budovy se setká s představiteli státních úřadů, občanské společnosti a diplomatického sboru. Poté budou v dalších místnostech téže budovy následovat setkání s předsedou Velkého státního churalu (jednokomorového parlamentu země) a s předsedou vlády.

Odpoledne František zavítá do katedrály svatých Petra a Pavla (s charakteristickým tvarem, připomínajícím tradiční kruhová obydlí mongolských kočovných národů), aby zde promluvil k biskupům, kněžím, misionářům, zasvěceným mužům a ženám i pastoračním pracovníkům apoštolské prefektury Ulánbátar, která pokrývá celé rozsáhlé území země.

V neděli 3. září dopoledne se ekumenického a mezináboženského setkání v divadle Hun, rovněž ve formě jurty, zúčastní zástupci různých církví a křesťanských denominací, buddhistické většiny, šamanismu a islámu. Odpoledne se uskuteční eucharistická slavnost pro mongolskou katolickou komunitu, která čítá 1 500 věřících ze tří milionů obyvatel, ale očekávají se i poutníci ze sousedních zemí, poznamenal Bruni, včetně Číny a Ruské federace. Mše svatá o 22. neděli liturgického mezidobí se bude konat ve Stepní aréně, sportovní hale určené zejména pro lední hokej.

Konečně poslední den návštěvy, pondělí 4. září, bude zahájen slavnostním otevřením Domu milosrdenství, kde se s papežem setkají charitní pracovníci z mongolské církve. Poté papež odjede na letiště pojmenované po velkém vůdci mongolské říše ve 13. století, Čingischánovi, kde se uskuteční slavnostní rozloučení se zemí. Kolem poledne je naplánován jeho odlet do Říma, kde přistane na letišti Fiumicino kolem 17.20 hodin.

Focusy

Papežské cesty

Mohlo by vás zajímat

image:Image Evropa Benedikta z Nursie v krizi kultur
Evropa Benedikta z Nursie v krizi kultur Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
Cena: 23 Kč
image:Image Evangelii gaudium
Evangelii gaudium papež František
Cena: 107 Kč
image:Image Přednáška v Řezně a další projevy
Přednáška v Řezně a další projevy Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
Cena: 19 Kč
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
Cena: 134 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou