Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Mučedníci a oběti pro Krista: Martyrologium katolické církve v českých zemích ve 20. století

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,O knihách
Datum publikace12. 4. 2023, 10.57
TiskTisk

Karmelitánské nakladatelství vydává biografický slovník Mučedníci a oběti pro Krista, který zachycuje životní osudy katolických křesťanů všech národností žijících v českých zemích, kteří násilně zahynuli zejména v období dvou totalitních režimů 20. století. Autorem díla je PhDr. Jan Stříbrný a kolektiv.

image:Image 25/source/orig/24747_102500-martyrologium-mucednici-a-obeti-pro-krista-web-2d.jpg

Více než 250 detailně zpracovaných životopisných hesel zachycuje perzekuci kněží, řeholnic, řeholníků, katolických laiků, v mnoha případech i celých rodin a řeholních společenství.

Slovníková příručka je rozčleněna do tří oddílů. První zachycuje běsnění nacistických okupantů za druhé světové války (1938–1945). Druhý připomíná kněžské a řeholní oběti tzv. divokého odsunu Němců v roce 1945. Třetí část shromažďuje poznatky o obětech komunistického režimu (1948–1989).

Kniha, na níž se pod vedením Jana Stříbrného podílelo čtyřicet autorů, je dosud nejúplnější prací o svědcích víry a obětech z řad katolických křesťanů v naší zemi.

PhDr. Jan Stříbrný (1950) působil dlouhou dobu jako viceprezident České křesťanské akademie zodpovědný za historické výzkumné projekty. Jako historik se zaměřuje na dějiny druhého odboje a české církevní dějiny 20. století, především v době druhé světové války. O nedávných dějinách také často přednáší na různých místech naší vlasti.

„Martyrologium je plné úžasných svědectví lidské statečnosti, věrnosti a hrdinství obyčejných lidí. Nebyli to superhrdinové z filmů, ale normální lidé, kteří se dostali do mimořádně těžkých okolností a obstáli v nich, dozráli v utrpení a osvědčili hrdinské ctnosti. Vítám tyto životopisné portréty svědků Kristových jako malé splacení dluhu našim velkým předkům i jako nabídku pomoci současné generaci poučit se z dějin, aby se v naší generaci nemusely opakovat jejich bolestné zkušenosti.“

Jan Graubner, arcibiskup pražský

Knihu je možné objednat zde

Focusy

Pronásledování křesťanů Kultura

Mohlo by vás zajímat

image:Image Lékařská péče o duši
Lékařská péče o duši Viktor Emil Frankl
Cena: 216 Kč
image:Image Tanec a dramatizace ve službě dětem
Tanec a dramatizace ve službě dětem Ruth Allistonová
Cena: 134 Kč
image:Image Vánoce - historie, zvyky, tradice
Vánoce - historie, zvyky, tradice Jitka Pastyříková
Cena: 314 Kč
image:Image Morálka v dialogu
Morálka v dialogu Jiří Skoblík
Cena: 261 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou