Na cestě a v modlitbě proti modernímu otroctví

Autor: Johana Bronková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 2. 2023, 12.27

Na dnešní liturgickou památku svaté Josefíny Bakhity připadá 9. mezinárodní den modliteb a reflexe proti obchodování s lidmi. Jeho letošní téma zní Na cestě za důstojnost. „Pomáhejte udržovat naději při životě a uchovávejte si v srdci radost, kterou je Kristus,” vzkázal papež František mladým lidem, kteří dnešní akci proti modernímu otroctví připravili.

image:Image 24/source/orig/23594_img7573.jpg
Lena Nowak, Člověk a Víra

V Římě má letošní připomínka obětí novodobého zotročování ekumenický rozměr. Začala ve farnosti svaté Lucie ve čtvrti Prati, nedaleko místa, kde byly loni v listopadu zavražděny tři prostitutky.

Papež František se obrátil ke všem, kdo se nasazují v boji proti novodobým formám otrokářství ve zvláštním videoposelství. Děkuje v něm mladým organizátorům dnešní akce za zvolené téma, odkazující k „širokému horizontu jejich nasazení v boji proti obchodování s lidmi, kterým je lidská důstojnost”. Právě tak budete udržovat naději při životě, dodal papež a vyzval, aby si ve své angažovanosti zachovali v srdci také radost, „protože pravá radost je Kristus.”

„Obchodování s lidmi znetvořuje důstojnost. Vykořisťování a podmaňování omezuje svobodu a činí z lidí předměty, které se použijí a odhodí,” pokračuje papež František a poukazuje na záludnost systemu, „využívajícího nespravedlnosti a bezpráví, které nutí miliony lidí žít ve zranitelných podmínkách. Lidé zbídačení hospodářskou krizí, válkami, změnou klimatu a velkou nestabilitou se totiž snadno nechají naverbovat. Obchodování s lidmi bohužel narůstá alarmujícím tempem a postihuje především migranty, ženy a děti, mladé lidi, jako jste vy, lidi se sny a touhou žít důstojně.” František proto vyzval mladou generaci, aby „spojila síly k vytváření sítě dobra a šíření světla, které vychází z Krista a jeho evangelia.”

Jak říká mezinárodní koordinátorka sdružení Talitha Kum, komboniánská misionářska sestra Gabriella Bottani, akce se účastní mnoho mladých lidí. „Budeme sjednoceni po celém světě, od Dálného východu přes Oceánii až po Západ, Latinskou Ameriku a Severní Ameriku se Spojenými státy a Kanadou. Je to den, který věnujeme modlitbě a společnému zamyšlení nad poselstvím, které Svatý otec adresoval zejména mladým lidem. Právě oni jsou hlavními protagonisty tohoto dne a vybrali i jeho motto: "Na cestě za důstojnost". To oni se spojili, aby našli způsob, jak zapojit své vrstevníky, novou generaci, a udržet plamen světla, světlo naděje, světlo lidské důstojnosti proti všem formám vykořisťování, proti obchodování s lidmi."

Papež František Život z víry Mladí v církvi

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.