Na faru do Opočna za betlémy

Autor: P J. S Zdroj:Katolický týdeník
Rubrika: Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace16. 12. 2021, 19.50

Letos poprvé jsou v Opočně na faře, přiléhající k místnímu zámku, vystaveny rozmanité betlémy. Je jich na 140, od malých až po velké, jejichž figury měří téměř metr.

image:Image 7/source/orig/6095_na-faru-do-opocna-za-betlemy.jpg
Některé betlémy jsou opravdu domácí, lidé je zapůjčili a na Vánoce si je odnesou zpět do svých domovů.
Snímek Vladimír Homolka

Vystaveny jsou současné i ty historické. „Máme tu betlém dřevěný, kameninový, kamenný, háčkovaný, perníkový atd. Třeba figury jednoho z betlémů jsou vystaveny na štaflích a dokrášleny jehličím a světýlky. Nebo dva velké vyřezávané, jeden z betlémů je ozdobený travertinem, dále tři africké betlémy či jeden z Kambodže,“ představil několik betlémů opočenský duchovní správce farnosti P. Filip Foltán a dodal, že v některých betlémech jsou figury, na základě kterých se dá vyprávět o širším kontextu vánočních událostí. Třeba spící Josef s andělem či dva Izraelité, kteří nesou hrozen vína.

Díky výstavě přicházejí na faru i lidé, kteří by se jinak života farnosti v Opočně nezúčastnili. „Nevěřícím lidem přináší výstava kontakt s církví, setkání na faře, setkání s farářem a věřícími. Povedlo se zapojit do,hlídání‘ místností s betlémy i lidi, kteří nechodí do kostela. Z toho mám radost. Vloni se díky výstavě mnohé ve farnosti posunulo a přišli i noví lidé, takže jsem plný očekávání i letos,“ řekl s nadějí P. Foltán. Všichni jsou také zváni každou sobotu do roubenky naproti mariánskému kostelu, kde je připraven i adventní doprovodný program. Zájemci zažijí řezbářské dílny, zdobení perníčků či aranžování vánočních dekorací. Farnost ve spolupráci s městem Opočno vytvořila také expozici se staročeskými zvyky. Před děkanským kostelem stojí velký betlém a adventní věnec. „Tam vždy v sobotu po zavření výstavy zpíváme a slavnostně rozsvěcíme další světlo na adventním věnci. Živý betlém ještě letos nepřipravujeme, hodně dětí je v karanténě, snad už v příštím roce,“ připojil kněz. Výstava betlémů je otevřena každou adventní sobotu a neděli od 13. do 16. hodiny. O Vánocích pak ještě 24., 25., 26. a 27. prosince od 15 do 16 hodin.

Advent a Vánoce

image:Image Adventní čtení VI.
Adventní čtení VI.
image:Image Vánoční andělíčci  - přání