Na Františkových jesličkách ve Vatikánu pracuje Cinecittà a přední betlémáři

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 12. 2023, 9.56

Takový betlém ve Vatikánu ještě nikdy nebyl. Letos nebude Ježíška držet Maria ani Josef, ale svatý František. Přesně tak, jak tomu bylo před 800 lety, kdy se Prosťáček z Assisi po návratu ze Svaté země rozhodl zinscenovat první vánoční jesličky v historii, řekl pro Vatikánský rozhlas Enrico Berssan, který má na starosti přípravu vánoční scény na Svatopetrském náměstí.

image:Image 47/source/orig/46883_jeslicky-vatikan.jpeg
Vatican News.pl

Betlém bude odhalen 9. prosince. Podle Berssana tvůrci betléma vědomě odkazují na scénu, která se odehrála 25. prosince 1223 v Grecciu. Chtějí, aby se poutníci zamysleli nad tím, proč svatý František vnesl betlém do naší tradice.

"Bude to velmi vzácný betlém, jak svým provedením, tak svým významem, protože letos uplyne 800 let od prvního živého betlému svatého Františka," říká Berssan. Zdůrazňuje, že tvůrci chtějí co nejvěrněji zrekonstruovat to, co se odehrávalo v Grecciu, kde svatý František svou mimořádnou intuici uskutečnil. Proto bylo rozhodnuto vytvořit divadelní kulisy. Osloveni byli největší světoví odborníci z římských filmových ateliérů - Cinecittà. Autorem návrhu je Francesco Ortese, zatímco jednotlivé postavy vytvořil jeden z nejvýznamnějších neapolských mistrů Antonio Cantone. “Je to skutečně umělecké dílo. Pozadí tvoří fresky a malby. A zároveň tento betlém spojuje různé italské tradice: z Neapole, Basilicaty, Říma, Benátek... vlastně celé Itálie, a to vše v duchu toho, co se událo před 800 lety," dodává Enrico Berssan.

Zdroj: Radio Vaticana 105 / vaticannews.pl

Advent a Vánoce

image:Image Adventní čtení III.
Adventní čtení III.
image:Image Advent a Vánoce pro nejmenší
Advent a Vánoce pro nejmenší Sejung Kimová
image:Image Vánoční a velikonoční písně ze starých kancionálů (CD)