Na Haiti se neslyšící děti vzdělávají díky řeholním sestrám

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 6. 2023, 8.27

Sestry z kongregace Dcer moudrosti (Congregation Daughters of Wisdom) se věnují pomoci neslyšícím na Haiti. Za tímto účelem apelují na národní i mezinárodní společenství, aby reagovalo na potřeby neslyšících dětí v zemi a poskytlo jim vzdělání, které je učiní samostatnými a nezávislými.

image:Image 36/source/orig/35975_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-24.jpeg
Foto: Vatican Media

"Když jsem v roce 2013 přišla do Montfortova institutu, cítila jsem se velmi spjatá s neslyšícími a nedoslýchavými dětmi, ale ještě jsem neznala znakový jazyk. Krok za krokem se ke mně přibližovaly a naučily mě být jim nablízku, protože mají schopnost dělat opravdu velké věci," říká sestra Lamercie Estinfort .

Na Haiti je mnoho neslyšících dětí, které kvůli svému postižení nikdy nechodily do školy, protože je jejich rodiče vnímají jen jako přítěž bez vyhlídek na budoucnost. Kromě toho, když přicházejí do Montfortova institutu, je část z nich již v pokročilém věku a mají velké vzdělávací deficity. Sestry z řádu Dcery moudrosti přijímají neslyšící žáky od tří let. Většina těchto dětí nebude schopna dokončit školní osnovy, proto je potom nasměrují do Montfortského institutu v Croix-des-Bouquets, kde mohou absolvovat odborné kurzy, které jim umožní vyučit se řemeslu z oblastí jako je truhlářství - výroba nábytku, zemědělská technika, krejčovství, domácí umění a kosmetika.

Stejně jako všichni lidé i neslyšící potřebují cítit lásku a vyžadují velkou pozornost, potřebují být porozumění, vedení a uklidnění. S neustálou pomocí učitelů a díky přítomnosti týmu psychologů zapojených do individuálního pedagogického projektu Montfortova institutu, tyto děti opět vzkvétají. Pomalu se učí radovat ze školy a navazovat přátelství. Získat si důvěru neslyšících dětí na Haiti vyžaduje velkou trpělivost, protože vědí, že lidé mají tendenci je odmítat, což často zažívají i ve vlastní rodině. Děti, které osiřely po zemětřesení v roce 2010, stejně jako ty, které rodiče opustili, vykazují všechny známky chronické úzkosti, kvůli níž nejsou schopny hledět do budoucnosti bez pláče. V podstatě všechny neslyšící děti jsou velmi emotivní, protože nemohou verbalizovat a kompenzují tento nedostatek agresivním reakčním chováním, které se musí naučit správně usměrňovat.

Neslyšící a nedoslýchavé děti jsou obětí diskriminace zejména v menších městech, jak je vidět na případu dívky, která absolvovala kurz domácích prací v Institutu Montfort v Lavaud v Port-de-Paix na severozápadě země. Marina nabídla svou pomoc zdarma sousedce, která hledala cukrářku, aby jí pomohla připravit oslavu zasnoubení syna. Mladá hluchá žena byla odmítnuta  a to ne zrovna hezkými slovy: "Jak by mohl neslyšící člověk umět vařit?" Marina však trvala na svém, protože je vytrvalá a odhodlaná a nakonec se jí podařilo převzít vedení kuchyně a připravit vynikající dezert. Podle pozvaných byla večeře výborná, večer se vydařil a Marina byla později zaměstnána v jedné z restaurací.

Institut Montfort je jedinou specializovanou školou na Haiti, která se věnuje výchově a vzdělávání neslyšících a nedoslýchavých dětí. Mladí lidé s postižením jsou zde přijímáni se všemi svými potřebami. Dcery moudrosti je v tomto vzdělávacím procesu doprovázejí a pomáhají jim všichni - učitelé, kolegové, rodiče, přátelé i dobrovolníci. Sestry zjistily, že děti s tělesným, mentálním nebo zrakovým postižením se nějakým způsobem dokážou prosadit ve školních osnovách; zatímco děti se sluchovým postižením čeká zcela jiný osud. Systém se velmi obtížně přizpůsobuje  a je mnohem méně strukturovaný v pomoci neslyšícím a nedoslýchavým, jejichž studijní dráha se zastavuje v devátém ročníku povinné školní docházky. Nicméně od roku 2015 Montfortův institut v Croix-des-Bouquets zvýšil svou kapacitu pro přijímání studentů, což i neslyšícím umožňuje pokračovat ve studiu až po studium filozofie. V roce 2017 Montfortův institut poprvé v historii země představil osm kandidátů na maturitu z humanitních věd. Všichni prospěli s vynikajícím výsledkem. Od té doby Montfortský institut každoročně představuje nové kandidáty ke státním zkouškám. Dosud tyto zkoušky díky své vytrvalosti ve studiu složilo 49 studentů. Dnes již mnozí z nich absolvovali vysokoškolské studium.

Zdroj: Vatican News (italská sekce)

Život z víry Řeholní život

image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová