Na křížovou cestu s dětmi

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace30. 1. 2023, 12.28

“Jsem tady, na křížové cestě. Chodím od obrazu k obrazu, od jednoho zastavení k druhému. Všechno si důkladně prohlížím. Jedna věc mi ovšem přijde divná: Proč na žádném z těch obrazů není jediné dítě? Jsou tu samí dospělí! Jak důležití si připadají! Ten soudce Pilát, ti ozbrojení vojáci, ti pyšní farizeové a ty uplakané paní a ti zvědavci… Řekne mi někdo, kam se poděly děti? Že by tam opravdu žádné nebylo? To není možné! … "

image:Image 23/source/orig/22638_teaser-zpravy-1600x900.jpg

"… Musely tam být! Běhalo jich za Ježíšem spousty, až je museli jeho dospělí učedníci odhánět. A kolik dětí tam o pár dní dřív běželo před Ježíšem se zelenými ratolestmi v rukou a zpívalo „Hosana“? Tyhle děti určitě neutekly ani se neschovávaly za dospělé. Byly nejspíš docela blízko, ale nikdo si jich nevšímal a ony všechno viděly. A co že viděly? Pojďte a vydejte se s námi po stopách Ježíše i dětí, které byly s ním.“

My děti na křížové cestě je podtitul nové knížky s názvem Ježíši - proč? Od Piláta až na Golgotu v ní malé i velké čtenáře, i samotného Ježíše, provází čtrnáct dětí, které se s ním určitě mohly setkat. Bude taková křížová cesta vypadat jinak, když se na ni budeme dívat dětským pohledem?

"Jsem Šimon – syn tesaře, který vyráběl támhleten kříž. Jsem Matouš, syn kováře, který vyrábí podkovy a hřebíky. Jsem Jakub. Sloužím u římského soudce Piláta. Jsem Talita. Jsem ještě malá holčička. Zametám ulice. Jsem Sára – malá neteř Ježíšovy milované maminky Marie. Jsem Ráchel – neteř Marie Magdalény. Jsem Barnabáš – uličník, žádný vzorný chlapec. Jsem Zebedeus, rošťák a syn velkého lumpa Dismase."

Autor textu, oblíbený kazatel, bratr Tadeusz Ruciński, FSC, člen řádu školských bratří, kněz a autor řady knížek nejen pro děti, využívá rozmanitosti dětských povah. Setkáváme se tak s něžnými holčičkami i zlobivými kluky. Všechny děti jsou ovšem velmi statečné. Ježíšovo utrpení mají jako na dlani, přesto neutíkají a neodvrací zrak. Vnímají, že se děje něco nedobrého a snaží se, v rámci svých možností, nepsravedlivě zraňovanému alespoň trochu pomoci nebo ho kousek doprovodit.

Anna Sędziwy, autorka ilustrací v této křížové cestě, je polská výtvarnice a ilustrátorka. Narodila se, žije a pracuje v Krakově, kde vystudovala filozofii na Jagellonské univerzitě a grafiku na Akademii výtvarných umění. Ilustrovat dětské knihy prý považuje za veliké štěstí. To mají ovšem i čtenáři, neboť její něžné obrázky citlivě doprovázejí drsné scény Ježíšovy strastiplné cesty.

» Ze závěrečné modlitby: Pane Ježíši, nevím, ke kterému z těch dětí mám nejblíž, které je mi podobné – nebo já jemu… Snad tomu poslednímu? I já chci jít a vyprávět druhým, jak moc nás miluješ, jak moc tě to tehdy bolelo a jak tě stále bolí, když někde dospělí i děti někomu ubližují a někoho zraňují. Poznám i já tebe v někom takovém? Podle čeho? Co poté udělám? Co mi napovíš ty a co mi napoví mé srdce? Mé srdce zasažené tím, jak trpíš, teď zpívá: „Ukřižovaný Ježíši, smiluj se nade mnou, smiluj se nad námi.“ «

Po závěrečné modlitbě nabízí tato brožurka křížové cesty prostor pro zapsání slov vlastní modlitby jejího malého čtenáře. Na poslední stránku se pak může každé dítě namalovat do křížového zastavení přímo vedle Pána Ježíše, který i pro něj nesl těžký kříž. Knížka Ježíši - proč? je originální, obrazově i textově velmi vyvedenou publikací, ke které se - jak věřím - budou děti během postní doby opakovaně rády vracet.

Knihu Ježíši - proč? My děti na křížové cestě lze zakoupit na stránkách e-shopu Cirkev.cz.

Život z víry Mladí v církvi

image:Image Musím být dokonalý a jiné hereze kazatelských rodin
Musím být dokonalý a jiné hereze kazatelských rodin Timothy L. Sanford
image:Image Proč pořád jen já?
Proč pořád jen já? Anselm Grün, Hsin-Ju Wu
image:Image YouCat