Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Na křížovou cestu s dětmi

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace30. 1. 2023, 12.28
TiskTisk

“Jsem tady, na křížové cestě. Chodím od obrazu k obrazu, od jednoho zastavení k druhému. Všechno si důkladně prohlížím. Jedna věc mi ovšem přijde divná: Proč na žádném z těch obrazů není jediné dítě? Jsou tu samí dospělí! Jak důležití si připadají! Ten soudce Pilát, ti ozbrojení vojáci, ti pyšní farizeové a ty uplakané paní a ti zvědavci… Řekne mi někdo, kam se poděly děti? Že by tam opravdu žádné nebylo? To není možné! … "

image:Image 23/source/orig/22638_teaser-zpravy-1600x900.jpg

"… Musely tam být! Běhalo jich za Ježíšem spousty, až je museli jeho dospělí učedníci odhánět. A kolik dětí tam o pár dní dřív běželo před Ježíšem se zelenými ratolestmi v rukou a zpívalo „Hosana“? Tyhle děti určitě neutekly ani se neschovávaly za dospělé. Byly nejspíš docela blízko, ale nikdo si jich nevšímal a ony všechno viděly. A co že viděly? Pojďte a vydejte se s námi po stopách Ježíše i dětí, které byly s ním.“

My děti na křížové cestě je podtitul nové knížky s názvem Ježíši - proč? Od Piláta až na Golgotu v ní malé i velké čtenáře, i samotného Ježíše, provází čtrnáct dětí, které se s ním určitě mohly setkat. Bude taková křížová cesta vypadat jinak, když se na ni budeme dívat dětským pohledem?

"Jsem Šimon – syn tesaře, který vyráběl támhleten kříž. Jsem Matouš, syn kováře, který vyrábí podkovy a hřebíky. Jsem Jakub. Sloužím u římského soudce Piláta. Jsem Talita. Jsem ještě malá holčička. Zametám ulice. Jsem Sára – malá neteř Ježíšovy milované maminky Marie. Jsem Ráchel – neteř Marie Magdalény. Jsem Barnabáš – uličník, žádný vzorný chlapec. Jsem Zebedeus, rošťák a syn velkého lumpa Dismase."

Autor textu, oblíbený kazatel, bratr Tadeusz Ruciński, FSC, člen řádu školských bratří, kněz a autor řady knížek nejen pro děti, využívá rozmanitosti dětských povah. Setkáváme se tak s něžnými holčičkami i zlobivými kluky. Všechny děti jsou ovšem velmi statečné. Ježíšovo utrpení mají jako na dlani, přesto neutíkají a neodvrací zrak. Vnímají, že se děje něco nedobrého a snaží se, v rámci svých možností, nepsravedlivě zraňovanému alespoň trochu pomoci nebo ho kousek doprovodit.

Anna Sędziwy, autorka ilustrací v této křížové cestě, je polská výtvarnice a ilustrátorka. Narodila se, žije a pracuje v Krakově, kde vystudovala filozofii na Jagellonské univerzitě a grafiku na Akademii výtvarných umění. Ilustrovat dětské knihy prý považuje za veliké štěstí. To mají ovšem i čtenáři, neboť její něžné obrázky citlivě doprovázejí drsné scény Ježíšovy strastiplné cesty.

» Ze závěrečné modlitby: Pane Ježíši, nevím, ke kterému z těch dětí mám nejblíž, které je mi podobné – nebo já jemu… Snad tomu poslednímu? I já chci jít a vyprávět druhým, jak moc nás miluješ, jak moc tě to tehdy bolelo a jak tě stále bolí, když někde dospělí i děti někomu ubližují a někoho zraňují. Poznám i já tebe v někom takovém? Podle čeho? Co poté udělám? Co mi napovíš ty a co mi napoví mé srdce? Mé srdce zasažené tím, jak trpíš, teď zpívá: „Ukřižovaný Ježíši, smiluj se nade mnou, smiluj se nad námi.“ «

Po závěrečné modlitbě nabízí tato brožurka křížové cesty prostor pro zapsání slov vlastní modlitby jejího malého čtenáře. Na poslední stránku se pak může každé dítě namalovat do křížového zastavení přímo vedle Pána Ježíše, který i pro něj nesl těžký kříž. Knížka Ježíši - proč? je originální, obrazově i textově velmi vyvedenou publikací, ke které se - jak věřím - budou děti během postní doby opakovaně rády vracet.

Knihu Ježíši - proč? My děti na křížové cestě lze zakoupit na stránkách e-shopu Cirkev.cz.

Focusy

Život z víry Mladí v církvi

Mohlo by vás zajímat

image:Image Provokující evangelia
Provokující evangelia Alessandro Pronzato
Cena: 114 Kč
image:Image Život v kostele - Příručka
Život v kostele - Příručka Zuzana Lančová
Cena: 35 Kč
image:Image Den se již nachýlil
Den se již nachýlil Nicolas Diat, Robert Sarah
Cena: 314 Kč
image:Image V úžasu před Boží krásou
V úžasu před Boží krásou Veronika Blažek Iňová
Cena: 332 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou