Na pohřeb Benedikta XVI.dorazí delegace z celého světa

Autor: Alessandro di Bussolo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 1. 2023, 20.17

Dokončují se přípravy na pohřební obřady Benedikta XVI., kterým bude ve čtvrtek 5. ledna od 9.30 hodin předsedat papež František na Svatopetrském náměstí. Při zádušní mši bude koncelebrovat více než 400 biskupů a čtyři tisíce kněží. Akreditovalo se již více než 600 novinářů. Modlitby za emeritního papeže a všechny obřady, které budou pohřbu předcházet a následovat po něm, budou přenášeny živě po celém světě.

image:Image 22/source/orig/21713_19259_0_844.jpeg

„Bože, který jsi v plánu své prozřetelnosti povolal svého služebníka Benedikta, aby vedl církev, dej mu, aby se v nebi podílel na věčné slávě tvého Syna, jemuž sloužil jako náměstek na zemi“. Touto vstupní modlitbou, která předchází bohoslužbě slova, bude papež František vzpomínat na emeritního papeže Benedikta XVI. při zádušní mši svaté, které bude předsedat ve čtvrtek 5. ledna od 9.30 hodin na náměstí svatého Petra. Kromě kardinála Giovanniho Battisty Re, děkana kardinálského sboru, koncelebrujícího u oltáře, s ním bude slavit více než 120 kardinálů, přes 400 biskupů a téměř čtyři tisíce kněží. Římská prefektura očekává více než 60 tisíc věřících.

Oficiální delegace a ekumeničtí zástupci

Očekávají se oficiální delegace z Německa a Itálie, jakož i četní ekumeničtí zástupci, včetně metropolitů Emanuela a Polykarpa za Konstantinopolský ekumenický patriarchát a metropolity Antonína Volokolamského, předsedy Oddělení pro vnější církevní vztahy Moskevského patriarchátu. Dostaví se rovněž biskupové z mnoha pravoslavných církví Evropy, Ameriky a Asie. Přítomen bude také moderátor Ekumenické rady církví, biskup Heinrich Bedford-Strohm.

Ve středu večer obřad uzavření rakve

Ve středu večer po 19.00 hodině a uzavření baziliky k poctě věřících, bude rakev z cypřišového dřeva uzavřena. V souladu s tradicí do ní budou uloženy medaile a mince ražené během pontifikátu, pallium arcibiskupa metropolity mnichovského a římského a poté rogitum, text stručně popisující pontifikát papeže Ratzingera.

První z přímluv za emeritního papeže zazní v němčině

Rakev s ostatky Benedikta XVI. bude ve čtvrtek v 8.45 přenesena před baziliku, kde se všichni věřící budou modlit růženec. Jak dnes při setkání s novináři upřesnil ředitel Tiskového střediska Svatého stolce Matteo Bruni, pohřeb emeritního papeže se bude konat podle vzoru pohřebních obřadů u úřadujícího papeže, přičemž některé prvky budou originální, jiné budou upraveny a další budou chybět. Nebudou se například pronášet závěrečné prosby římské diecéze a východních církví, specifické pro pohřeb úřadujícího papeže, a také čtení (ve španělštině a angličtině) se budou lišit. První z pěti přímluv zazní v němčině „za emeritního papeže Benedikta, který usnul v Pánu: kéž ho věčný Pastýř přijme do svého království světla a pokoje“. Další budou ve francouzštině, arabštině, portugalštině a italštině.

Slavení eucharistie

V modlitbě nad dary se kardinál Re bude modlit takto: „Mocí této oběti dej, aby tvůj služebník Benedikt, kterého jsi postavil do čela svého stádce jako vrchního pastýře, byl přijat do nebe mezi svaté biskupy“. A nakonec v modlitbě po přijímání bude papež František jménem celé církve a přítomných věřících prosit Pána, „aby tvůj služebník Benedikt, věrný udělovatel božských tajemství na zemi, chválil tvé milosrdenství ve věčné slávě svatých“. Přítomny budou sbory Sixtinské kaple pod vedením sbormistra Marcose Pavana, sbor vedený sbormistrem Jafetem Ramonem Ortegou Trillem a varhaníkem bude Josep Solé Coll.

Obřady rozloučení a pohřeb v kryptě baziliky

Na závěr eucharistické slavnosti bude František předsedat obřadu ultima commendatio (poslední odporučení) a valedictio (rozloučení). Rakev emeritního papeže bude poté převezena zpět do baziliky svatého Petra a následně do vatikánské krypty k pohřbu. Při soukromém obřadu bude kolem rakve položena šerpa s pečetěmi Apoštolské komory, Papežského domu a Úřadu papežských bohoslužeb. Poté bude cypřišová rakev umístěna do větší zinkové rakve, která bude svařena a uzavřena. Tato rakev bude následně uložena do dřevěné schránky, která bude umístěna na místo, kde se do blahořečení nacházela rakev svatého Jana Pavla II. Ti, kdo budou obřady sledovat v televizi a na internetu, budou moci sledovat přímý přenos od vynesení rakve Benedikta XVI. na náměstí až do jejího návratu do baziliky, což nastane přibližně po hodině a 45 minutách. V současné době je akreditováno více než 600 novinářů.

Osobnosti

image:Image Antonín Cyril Stojan
Antonín Cyril Stojan Pavel Ambros
image:Image Teilhard de Chardin, prorok Krista vždy většího