Návrh na kanonizaci misionáře Josepha Duttona byl odeslán do Vatikánu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 1. 2024, 10.43

V havajské diecézi Honolulu v neděli skončila místní fáze procesu kanonizace Josepha Duttona, misionáře, který žil mezi nemocnými leprou a pomáhal jim. Podklady z diecézní fáze, které obsahují dva tisíce stran dokumentace, budou nyní zaslány k přezkoumání Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení.

image:Image 50/source/orig/49784_32290_0_24.jpg

Honolulský biskup Larry Silva během nedělní mše svaté při příležitosti další fáze směřující k Duttonově možné kanonizaci řekl, že Dutton dobrovolně odešel do odlehlé části ostrova Molokai, kde byli malomocní násilně odděleni, aby činili pokání za svůj nestřídmý život.

Joseph Dutton byl veterán občanské války za Unii z Wisconsinu, byl ženatý, ale manželství se rozpadlo. Po rozvodu se Dutton dostal do období, které sám nazýval "degenerativním desetiletím", o němž se toho příliš neví, kromě jeho velkých problémů s alkoholem, jak uvádí Joseph Dutton Guild, skupina, která se zasazuje o jeho kanonizaci. Teprve asi pět let po oficiálním rozvodu v roce 1881 začal zcela abstinovat od alkoholu.

Biskup Silva uvedl, že Dutton odjel do odlehlé části ostrova k lidem trpícím leprou, dnes známou jako Hansenova nemoc, aby zcela změnil uvažování o sobě samém a o svých potřebách. "Celých 44 let, kdy se mohl kdykoli rozhodnout odejít, zůstal, aby sloužil těm nejzranitelnějším, aby změnil jejich zoufalství a beznaděj na cestu naděje a radosti. Jeho prostá služba přinášela mnoha lidem radost z osvobození a svobody, i když zůstávali uvězněni," řekl o něm biskup Silva a dodal, že Dutton zanechal všechno, aby mohl nejen sám změnit svou cestu, ale i směr mnoha dalších lidí tím, že je zachránil před utonutím v zoufalství a pozvedl je ke světlu, kterým je Ježíš Kristus.

Při nedělní mši svaté složili tři diecézní představitelé, kteří mají na starosti místní řízení, přísahu, že šetření probíhalo v dobré víře a že jeho výsledky jsou autentické.

Dutton se narodil jako Ira Dutton protestantským rodičům ve Stowe ve Vermontu 27. dubna 1843. Poté, co přestal pít, začal studovat katolicismus a nechal se pokřtít v Memphisu ve státě Tennessee v roce 1883, když mu bylo 40 let. Přijal křestní jméno Joseph. Následujícího roku vstoupil do trapistického kláštera v Kentucky, kde zůstal téměř dva roky, ale pochopil, že pro něj bude lepší aktivní duchovní život. Následně objevil dílo P. Damiena De Veustera (sv. Damiena z Molokai), který léta pracoval s lidmi trpícími Hansenovou chorobou. Poté, co se Dutton dozvěděl o práci tohoto světce, odcestoval na Havaj, aby pomáhal nemocným.

Stal se odborníkem v péči o choré a pokračoval ve své práci i poté, co Damien v roce 1889 zemřel na lepru. Sám Dutton zdědil v roce 1895 odpovědnost za sirotčinec pro chlapce a mladé muže a působil v něm následujících 35 let. Zemřel v roce 1931 ve věku 87 let v nemocnici sv. Františka v Honolulu.

Zdroj: CNA

Život z víry Světci dneška

image:Image Totalitám navzdory
Totalitám navzdory Vojtěch Vlček