Německá synodální cesta nerezignuje na své postuláty

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 3. 2023, 13.27

Přes 200 lidí diskutuje o reformě katolické církve v Německu ve Frankfurtu nad Mohanem, kde do soboty 11. března probíhá páté plenární zasedání německé "synodální cesty". Ta se v poslední době stala předmětem ostré kritiky papeže Františka a tří vatikánských kardinálů.

image:Image 26/source/orig/25079_synoda.jpeg
Vatican News

Téměř 230 osob, včetně 69 německých biskupů a stejného počtu zástupců Ústředního výboru německých katolíků a delegátů jmenovaných těmito orgány, diskutuje v těchto dnech o reformě katolické církve v Německu. Jak připouští mnoho delegátů z řad biskupů i laiků, atmosféra zasedání je velmi napjatá, referuje německý zpravodaj polské sekce Vatican News Tomasz Kycia.

Předsednictvo synodální cesty, včetně hlavy německého episkopátu biskupa Georga Bätzinga a předsedkyně Ústředního výboru německých katolíků Irme Stetter-Karpové, předeslalo, že navzdory současným těžkostem chtějí "připravit církev na budoucnost, aby opět sloužila lidem a nikoli instituci samotné". Podle jejich vize to znamená pokračovat v prosazovaní dosavadního směru synodálního procesu.

Spolupředseda, biskup Franz-Josef Bode, neopomenul zmínit rovněž varovné signály z Říma, dodal nicméně, že podle jeho názoru jsou obavy neopodstatněné. Zároveň však již dříve oznámil, že synodální cesta bude prosazovat jiný pohled na lidi s "odlišnou sexuální identitou", stejně jako diakonát pro ženy. Usilovat budou také o zařazení otázky kněžství žen na program podzimní římské synody. Podle členů předsednictva má německý formát synodálního procesu silnou podporu mezi mnoha katolíky po celém světě.

Kritici synodální cesty jsou jiného názoru. Nedávno odstoupilo pět delegátů, včetně známé německé profesorky teologie Marianne Schlosserové a profesorky filozofie Hanny Barbary Gerl-Falkovitzové, kteří namítají, že "synodální cesta" nereaguje adekvátně na signály z Vatikánu a vzdaluje se univerzální církvi. Někteří biskupové žádali návrat k tajnému hlasování, protože pociťují nátlak většiny. Předsednictvo jejich žádost zamítlo.

Delegáti mají v plánu hlasování o deseti návrzích, včetně celibátu, žehnání homosexuálních párů a kněžství žen. Navzdory zamítavé reakci Vatikánu má být na konci jednání ustavena komise, která povede k vytvoření stálé synodální rady jako poradního a rozhodovacího orgánu nezávislého na diecézních biskupech.

Zdroj: Vatican News, polská redakce

Život z víry