Německá synodální cesta: Pouze osm biskupů se vyslovilo proti textu o "přehodnocení homosexuality"

Autor: Martin Bürger Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 9. 2022, 15.52

Proti dokumentu projednávaném na zasedání německé synodální cesty, který již ve svém názvu vyzýval k "přehodnocení homosexuality", nakonec hlasovalo pouze osm biskupů. Dalších osm biskupů se zdrželo hlasování, zatímco 40 z 56 přítomných biskupů se vyslovilo pro.

image:Image 17/source/orig/16219_810.jpg
Foto: biskup Georg Bätzing, Irme Stetter-Karp, biskup Franz-Josef Bode (9. září 2022) (Synodaler Weg / Maximilian von Lachner)

Ve čtyřstránkovém pracovním dokumentu se například uvádí: "V rámci tohoto přehodnocení homosexuality by měly být revidovány mimo jiné pasáže katechismu 2357-2359 a 2396 („Čistota a homosexualita“). Stejně tak by měly být změněny odpovídající pasáže v Kompendiu (2005; č. 492). V Kompendiu musí být 'homosexuální jednání' vyškrtnuto ze seznamu 'hlavních hříchů proti čistotě'.“

A dále: "Z tohoto přehodnocení homosexuality vyplývá, že žádné osobě nesmí být odepřeno převzetí církevních úřadů, stejně jako přijetí kněžského svěcení, a že žádná osoba ve službách církve nesmí být profesně znevýhodněna kvůli jeho*její homosexuální orientaci."

Pracovní dokument "Základní pravidla církevní služby"

Podobná formulace byla použita i v pasáži pracovního textu "Základní pravidla církevní služby", který byl rovněž přijat drtivou většinou, včetně biskupů: "Věrnost katolické církvi se nesmí posuzovat podle soukromé formy života (intimní a rodinné sféry), zejména podle sexuální orientace nebo pohlavní identity."

"V této souvislosti se mnozí zaměstnanci, z nichž někteří jsou vysoce uznávaní a kvalifikovaní, setkali a setkávají s nespravedlivým a diskriminačním zacházením ze strany církve prostřednictvím aktuálně platných základních pravidel," pokračuje text. "Podobné problémy jsou spojeny s udělováním kanonické mise a „Nihil obstat“. Ani v případě učitelů*ek náboženství a akademiků*ček se věrnost katolické církvi nesmí posuzovat podle osobního životního stylu."

Mezitím byl text o základním řádu církevní služby odmítnut pouze třemi biskupy a přijat jasnou většinou na generálním shromáždění.

V kontrastu se čtvrtečním hlasováním

Zatímco ve čtvrtek hlasovalo proti textu, který měl připravit půdu pro obrat v oblasti katolické sexuální morálky, 21 biskupů, v pátek jich bylo jen osm a o několik minut později tři. Kriticky se k oběma textům nakonec vyjádřili pouze biskupové z Pasova a Eichstättu, Stefan Oster a Gregor Maria Hanke. Výsledky jmenovitého hlasování budou na základě vzneseného požadavku brzy oznámeny.

Zdroj: CNA Deutsch, redakčně upraveno