Němečtí katolíci žádají biskupy, aby přehodnotili plány tzv. synodální cesty

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 2. 2024, 10.34

Skupina německých laiků Neuer Anfang (Nový začátek), která je dlouhodobě kritická vůči tzv. německé synodální cestě, zaslala 16. února otevřený dopis biskupům s žádostí o přehodnocení zřízení tzv. synodální rady, která by měla dohlížet nad katolickou církví v Německu. Signatáři také připomínají, že papež František i Vatikán se proti plánům německé synodální cesty opakovaně vymezili.

image:Image 52/source/orig/51407_csm-2vl3799-42dd19d027-2.jpg
Foto: Synodaler Weg/Maximilian von Lachner

Očekává se, že němečtí biskupové budou na svém jarním plenárním shromáždění, které se bude konat od 19. - 22. února v Augsburgu, diskutovat a případně hlasovat o statutu tzv. synodální rady.

Ve svém otevřeném dopise zveřejněném 15. února němečtí katolíci rovněž vyzvali biskupy, aby uznali, že samotné základy, na nichž jsou založeny kontroverzní požadavky tzv. synodální cesty, jsou z písku: "Tvrzení, že existuje údajně specifický katolický rozměr sexuálního zneužívání, bylo vyvráceno protestantskou studií o zneužívání," stojí v dopise. Vzhledem k nedostatku legitimity a pochybným předpokladům by se podle Neuer Anfang měli biskupové raději zabývat skutečnými výzvami, kterým církev v Německu čelí.

"Uvědomujete si ještě, že je vás jako odvážných pastýřů a smělých vůdců naléhavě zapotřebí někde jinde?" Ptají se biskupů signatáři, mezi kterými je nakladatel a spisovatel Bernhard Meuser, bývalá účastnice synodální cesty Dorothea Schmidt a teolog Martin Brüske. "Země čelí demografické, hospodářské a sociální katastrofě...Katolická církev v Německu ztratila svou duchovní podstatu, intelektuální relevanci a prorockou zářivost," dodávají. Dopis nabádá biskupy, aby neplýtvali energií v "nedůstojném přetahování" se spoluorganizátory synodální cesty, Ústředním výborem německých katolíků (ZdK), od počátku tohoto procesu v roce 2019. Mimochodem ZdK již 25. listopadu 2023 stanovy tzv. synodální rady schválil.

Papež František práci přípravného výboru několikrát přímo kritizoval. Synodální radu označil za "jeden z mnoha kroků, které podnikají významné skupiny církve v Německu, čímž hrozí, že ji budou stále více odvádět od společné cesty univerzální církve." V lednu 2023 Vatikán potvrdil, že synodální cesta, žádný orgán jí zřízený, ani žádná biskupská konference nemá pravomoc zřídit synodální radu na národní, diecézní nebo farní úrovni.

Zdroj: CNA

Život z víry

image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
image:Image Dědictví otců
Dědictví otců Ester Pučálková
image:Image Události ze života víry
Události ze života víry Michal Altrichter
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.