Nigérie: Přestože vstup do semináře znamená hrozbu smrti, o povolání není nouze

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 2. 2024, 10.50

"Jsem připraven zemřít pro Ježíše." To jsou slova nigerijského benediktina Petera Olarewaju. Tento muž právě začínal svůj život v klášteře jako postulant, když byl loni v říjnu spolu s dalšími dvěma benediktiny unesen. Zažil mučení a byl svědkem vraždy svého spolubratra Godwina Ezeho. Jak zdůrazňuje, to všechno posílilo jeho víru. Jeho příběh není ojedinělý, protože být seminaristou nebo knězem v dnešní Nigérii vždycky znamená riziko. Přesto o povolání není nouze.

image:Image 51/source/orig/50982_navrh-bez-nazvu-14.png
Canva

Seznam nigerijských kněží a bohoslovců, kteří zažili útoky a únosy, je dlouhý. Jen loni v srpnu byl seminarista David Igba smrti na dosah, když na auto, v němž cestoval, otevřeli palbu muslimští pastevci Fulani. Ve stejném měsíci došlo také k únosu Melchiora Mahariniho z kongregace bílých otců. Krátce po svém propuštění řekl: "Cítil jsem, jak moje víra sílí. Přijal jsem svou situaci a svěřil vše Bohu”.

Tragicky naopak skončil jiný příběh: V září loňského roku byl zaživa upálen bohoslovec Na'aman Danlami při nezdařené loupeži v diecézi Kafanchan. Unesen a zanedlouho propuštěn byl seminarista z arcidiecéze Abuja Ezekiel Nuhu.

"Nigerijští křesťané jsou již téměř půl století oběťmi násilí apokalyptických rozměrů. Mohu říci, že jsme se naučili přijímat realitu blížící se smrti," říká otec Peter Hassan, rektor semináře svatého Augustina v Djosu, kam byli přijati tři bohoslovci z diecéze Kaduna, kteří přežili únos v roce 2020. "Jejich přítomnost v našem semináři byla pro naše seminaristy určitou formou požehnání, výzvou k uvědomění si smutné reality, že ani velmi mladí lidé nejsou ušetřeni nesmyslnému násilí těchto vrahů," zdůrazňuje otec Hassan. Navzdory tomu všemu je inspirující vidět, že stále více mladých mužů je připraveno sloužit církvi bez ohledu na nebezpečí, které to obnáší. - Dodává rektor nigerijského semináře.

Zdroj: ACIstampa

Pronásledování křesťanů Řeholní život

image:Image Puzzle - Panna Maria Fatimská
Puzzle - Panna Maria Fatimská