Nigerijští kněží: Jsme ohrožený druh

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 7. 2022, 14.46

Nigerijští biskupové vyzývají, aby se věřící tváří v tvář násilí, které je postihuje, vyhýbali reakcím a spoléhali na modlitbu. Papežská nadace „Kirche in Not“ hlásí osmnáct únosů kněží od počátku tohoto kalendářního roku, tři z nich byli zabiti.

image:Image 15/source/orig/14320_11188_0_844.jpeg

Vyhněme se prudkým reakcím a svěřme se modlitbě. Tuto výzvu vydali nigerijští biskupové v souvislosti s dramatickým nárůstem počtu únosů, vražd a násilí v této africké zemi. Podle papežské nadace Pomoc trpící církvi (Kirche in Not, Aid to the Church in Need) bylo v Nigérii od začátku roku 2022 uneseno nejméně 18 kněží, z toho pět v prvním červencovém týdnu. Většina unesených byla mezitím propuštěna, bohužel s výjimkou tří zabitých.

Kněží, ohrožený druh

„Je opravdu smutné“, uvádí se v prohlášení Sdružení nigerijských diecézních katolických kněží zaslaném papežské nadaci, „že se kněží při své běžné pastorační činnosti stávají ohroženým druhem“. Podle kněžského sdružení byla několikrát a na různých úrovních hledána pomoc u vlády, nicméně, jak uvádí i Nigerijská biskupská konference, „národu je jasné, že (vláda) selhala při plnění (své) základní povinnosti chránit životy nigerijských občanů“.

Nosíme svaté knihy, ne zbraně

Nigerijští kněží výslovně odmítají jakoukoli reakci zahrnující sílu nebo násilí, vysvětlují, že „nejsou teroristé ani válečná rota“, zpochybňují užitečnost účasti kněží na pouličních protestech a odvolávají se na to, co by podle nich mělo být první zbraní Božího člověka: „Naše služebná cesta spočívá v hlásání Božího slova a slavení eucharistie jako připomínce Krista a jeho poslání na zemi. To znamená, že nosíme svaté knihy, a nikoli zbraně. Kristus nás nikdy nenabádal, abychom se proti někomu postavili se zbraní v ruce nebo se mstili“.

Týden modliteb a půstu za bezpečnost

Kněží pak vyzdvihují zásadní práci, která je vykonávána navzdory nedostatku bezpečnosti, aby zůstali „obránci života a míru“, a vyzývají své bratry ve službě, aby se v těchto dnech připojili k mimořádné iniciativě modlitby a půstu, eucharistické adorace a modlitby růžence.

Pronásledování křesťanů Život z víry

image:Image Panorama Bible - Nový zákon
Panorama Bible - Nový zákon Stephen J. Binz
image:Image Lež má krátké nohy