Nikdy své lidi neopustíme!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Domácí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace10. 3. 2022, 14.21

Zatímco ruské dělostřelectvo útočí na ukrajinská města v přesvědčení, že tak zmírní odpor, náš spolubratr oblát Pavel Vyškovskij, OMI odmítá myšlenku, že by opustil věřící, kteří jsou mu svěřeni do péče. Misionář nyní slouží jako farář katolického kostela svatého Mikuláše v hlavním městě Kyjevě.

image:Image 10/source/orig/9127_01Pavel_V_2.PNG

V rozhovoru pro Vatican News Pavel ze své farnosti v Kyjevě uvedl, že jeho komunita pomáhá lidem se základními potřebami, jako je například jídlo, a také jim tváří v tvář válečným hrůzám poskytuje duchovní posilu. „Jsme svědky toho, že mnoho lidí, kteří dříve nevěřili, nyní hledají Boha. Přicházejí k nám a poprvé přijímají svátosti.“

Duchovní síla

Život na Ukrajině se očividně obrátil vzhůru nohama. Otec Pavel poukázal na to, že si lidé uvědomují, že „každá noc může být vaší poslední.“
„Lidé přicházejí každý den o své rodiče, děti, maminky, tatínky.“
Otec Pavel uvedl, že on a jeho bratři obláti začali na facebooku vysílat každodenní mši, eucharistickou adoraci a také modlitbu breviáře pro farníky, kteří jsou ukryti ve svých domovech po celém Kyjevě. „Jsou za to velmi vděční, protože jsou to pro ně těžké časy, zejména pro ty, kteří nemohou vycházet ven,“ řekl.
Dodal, že muži z farnosti často krátce přicházejí na mši, aby přijali svaté přijímání, a pak se vracejí na svá stanoviště „bránit naši zemi.“

Potravinová pomoc

Oblátský kněz narozený na Ukrajině uvedl, že získat potraviny bylo nejtěžší na začátku války, ale v poslední době už nějaké dodávky přicházejí.
Poté, co otec Pavel obdržel pomoc ze zahraničí, dělí se o všechny potraviny, které jsou k dispozici, a někteří farníci si odebírají ze svých skromných zásob, aby pomohli ostatním.
Od úterý čekal na zásilku brambor a zeleniny ze Lvova, aby ji pak mohl mezi lidi rozdělit.

Služba až do konce

Z ukrajinských měst uprchlo mnoho lidí, OSN v úterý uvedla, že zemi už opustily více než 2 miliony lidí. Obláti dokonce některé farníky odvezli z Kyjeva autem.
Ale pro ty, kteří zůstali, budou obláti misionáři pokračovat ve své službě, stejně jako ve městech jako Černihiv nedaleko Černobylu a Mariupol, která byla obsazena ruskými silami.
Obláti v Černihivě hostí ve svém komunitním domě asi 19 lidí.
Podle otce Pavla, který nedávno ukončil svou službu představeného oblátské delegatury na Ukrajině, je po celé Ukrajině 10 oblátských komunit s celkem 30 misionáři.

Výzva k modlitbám za Ukrajinu

Na závěr otec Pavel vyzval všechny k modlitbě za mír na Ukrajině a uvedl, že lidé vyprávěli o zázracích, například o tom, že bomby nevybuchovaly a lidé měli „mimořádnou sílu“, přestože 11 dní nespali.

„Vnímáme Boží podporu. Potřebujeme vaši modlitbu a podporu pro mír na Ukrajině. Doufám, že tento mír, o kterém Ježíš řekl, že nám ho dá, nás brzy utěší.“

Válka na Ukrajině

image:Image Příchovická křižovatka