Nové dekrety Kongregace pro svatořečení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace15. 12. 2021, 19.45

Papež František schválil 13. prosince 2021 nové dekrety Kongregace pro svatořečení. Dva z nich se týkají zázraku a čtyři další potvrzují heroické ctnosti kandidátů oltáře.

image:Image 7/source/orig/6197_2009_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-16.jpeg

Na obrázku je Anna Maria Rivier, zakladatelka Kongregace sester obětování P. Marie, zdroj: Vatican News

První z dekretů znamená poslední krok ke kanonizaci bl. Anny-Marie Rivier (1768-1838) zakladatelky kongregace Obětování Panny Marie. Dokument oficiálně uznává zázrak učiněný na její přímluvu. Svatý otec nyní pouze stanoví přesné datum svatořečení. Anne-Marie Rivier se narodila (r. 1768) do zbožné francouzské rodiny. Jako malé dítě si zlomila kyčelní kloub a jen modlitbě přičítala zázračné uzdravení, díky němuž se mohla znovu postavit na nohy. V 17 letech chtěla vstoupit do kláštera, ale kvůli zdravotnímu stavu nebyla přijata. V roce 1796 založila vlastní klášter. Zemřela ve věku 70 let v pověsti svatosti. Roku 1982 ji blahořečil Jan Pavel II.

František dále schválil dekret o zázraku na přímluvu Boží služebnice Marie Caroly Cecchin, řeholnice z Kongregace sester sv. Josefa Benedikta Cottolenga Tato Italka, narozená v roce 1877, působila 20 let na misiích v Keni. Učila katechismus a obětavě pečovala o nemocné. Zemřela na palubě lodi při návratu do Itálie v roce 1925.

Ze čtyř dekretů o heroických ctnostech nám je geograficky nejbližší osud sestry Małgorzaty Banaś, (1896-1966) řeholnice z kongregace nazaretánek narozené na konci 19. století v obci Klecza Dolna u Wadowic. Sestra Małgorzata zázrakem přežila německou okupaci. Jejích jedenáct spolusester zastřelilo gestapo. Stejnému osudu unikla jen díky světskému oděvu, který měla na sobě při návratu z novogrudské nemocnice. Po válce žila dlouhá léta při místním kostele (v Novogrudu, v dnešním Bělorusku), připravovala děti na svátosti a v době, kdy se místní kněz musel skrývat, vedla bohoslužby slova. Organizovala také pomoc pro lidi deportované na Sibiř. Obyvatelé Novogrudku ji nazývali “Strážkyní svatostánku".

Svatý otec dále uznal hrdinské ctnosti tří kněží: Španěla Andrey Garrida Peralese (1663-1728) a dvou Italů, kapucína Carla Marii da Abbiategrasso (1825-1859) a komboniána Bernarda Sartoriho (1897-1983).

Zdroj: Vatican News