Nové prameny o papežově babičce Rose nalezeny v Turíně

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace17. 11. 2022, 12.01

Dokument se objevil v matrikách kostela svatého Karla Boromejského v centru města v rámci natáčení dokumentárního filmu "Radici" (Kořeny) o papežově piemontském původu, který natáčely společnosti Telepace a Rete 7 před Františkovou návštěvou piemontského města Asti. ůJsme velmi šťastní," říká farář otec Adonis.

Na videu v tomto článku můžete vidět právě objevené dokumenty.

V Piemontu vrcholí přípravy kvůli netrpělivě očekávané návštěvě Františka v Asti, která je naplánována na sobotu 19. a neděli 20. listopadu. Mnozí hrdě vzpomínají na původ Petrova nástupce, který vede z různých částí regionu až k hranicím s Ligurií. Právě v těchto končinách se totiž narodila Rosa Margherita Vassallo, papežova slavná babička. Papež často hovořil o významu této postavy pro jeho lidskou a křesťanskou formaci.

Po stopách babičky Rosy

Turín je také důležitou etapou této historie, kterou chtěly společnosti Telepace a Rete 7 přiblížit v dokumentárním filmu s názvem Radici (Kořeny), natočeném s podporou Orsoly Appendino a Gianciarla Liberta, dvou nadšenců do historie piemontské migrace, kteří se tímto tématem zabývají již několik let. V rámci natáčení - z Langhe do Monferrata, přes Colle don Bosco a Asti - se objevil originální dokument zásadního významu: listina o prvním svatém přijímání a biřmování ženy, uložený ve farním kostele svatého Karla Boromejského v centru Turína.

Nalezený originální dokument

"Jsme opravdu velmi šťastní," říká převor otec Jose Adonis z řádu servitů Panny Marie po ověření dokumentu, ke kterému došlo téměř náhodou. Původní žádost byla vlastně jen o to, aby bylo možné udělat několik obrázků týkajících se klíčového místa v duchovním životě babičky Rosy. Touha po dalším pátrání však byla inspirována ochotou filipínského kněze, o níž svědčí i nápis připevněný na dveřích sakristie: "Vstupte!". Přestože měl otec José zrovna před sebou jiné povinnosti, neváhal a otevřel archiv: zul si boty a okamžitě vylezl na vysoké dřevěné police, aby vyhledal starobylou matriku, kde jsou v neabecedním seznamu uvedena jména všech dalších zúčastněných dětí. Procházet stránky řádek po řádku vyžadovalo hodně trpělivosti. Nakonec však přišla radost: "Je tam napsáno, že Rosa Vassallová přistoupila k prvnímu svatému přijímání a biřmování v tomto kostele 17. května 1894," zvolal mladý představený.

Objev sdílený s farníky

"Není snadné tyto rejstříky přečíst," zdůraznil Appendino a podotkl, že je velkým štěstím, že se podařilo najít neporušený dokument: "v mnoha případech byly ztraceny, shořely při nějakém požáru nebo byly dokonce ukradeny. A v jiných archivech nejsou žádné kopie, jako tomu bylo v těchto letech u křestních, oddacích a úmrtních matrik". Velké nadšení přimělo kněze, aby se o tento "objev" podělil s farníky při homilii minulé nedělní slavnosti. "Pokud papež František někdy přijede do Turína na jubileum plátna," dodal, "rádi bychom ho zde hostili, aby si tento dokument osobně prohlédl."

Babička Rosa v Turíně

Jde o dokument, který potvrzuje ústřední postavení tohoto místa v Turíně na stejné úrovni jako kostel svaté Terezy - který v roce 2015 navštívil papež František -, kde se Rosa Vassallo provdala za Giovanniho Bergoglia a kde pokřtila svého syna Maria Bergoglia. "Reference ve městě se rozšiřují," dodává Appendino. "Babička Rosa," vysvětluje, "přijala svátosti v kostele San Carlo, když jí bylo deset let po příjezdu do města, kde se jí ujala teta Rosa Crema z matčiny strany, která ji vychovávala jako dceru, posílala ji do školy, na katechismus a učila ji krejčovskému řemeslu. Nyní se naskýtá příležitost ponořit se do příběhu a odpovědět na otázku položenou v knize "Nonna Rosa, 'skála z Langhe' od Cortemilie po Argentinu", kterou v roce 2014 napsali Appendino a Libert. "Jestliže Rosa Margherita Vassallo předala víru budoucímu papeži Františkovi," stojí v knize, "kdo vychoval babičku Rosu?". Paní Orsola již zahájila pátrání a z archivů turínské kurie zjistila jména kněží, kteří v té době působili ve farnosti San Carlo. "Jsou to," hlásí, "farář don Carlo Bajma a vikáři don Giuganino Giuseppe, don Pasquale Matteo a Oddenino Francesco.

Papež František

image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.