Noví kardinálové: Adalberto Martínez Flores

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 8. 2022, 9.23

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15636_12679_1_844.jpeg

Noví kardinálové: Adalberto Martínez Flores

Adalberto Martínez Flores se narodil 8. července 1951 v Asunciónu Paraguyai. Studoval na Ekonomické fakultě Národní univerzity v Asunciónu a na Washingtonské univerzitě (1970-1977). Poté studoval filozofii a teologii na Papežské lateránské univerzitě v Římě (1977-1981). Na kněze byl vysvěcen 24. srpna 1985. V letech 1985-1994 působil jako kněz v diecézi Svatý Tomáš na Panenských ostrovech (USA).

V roce 1994 přešel natrvalo do Asunciónu a v letech 1994-1997 byl farářem v Los Sagrados Corazones de Jesús y María.

14. srpna 1997 byl jmenován pomocným biskupem v Asunciónu a 8. listopadu následujícího roku byl vysvěcen na biskupa. Dne 18. května 2000 byl jmenován prvním biskupem nové diecéze San Lorenzo. Jako vůbec první ordinář byl zodpovědný za organizaci nové diecéze po stránce administrativní i pastorační. Tuto službu neúnavně vykonával téměř sedm let. Poté byl 19. února 2007 přeložen do diecéze San Pedro a 14. března 2012 byl jmenován vojenským ordinářem v Paraguayi.

Během pěti let intenzivního biskupského působení v San Pedro Adalberto Martínez zahájil nový diecézní pastorační plán, reorganizoval a posílil různé pastorační oblasti, stejně jako farnosti a vikariát. Dokázal prostřednictvím různých iniciativ realizovat projekty s velkým společenským dopadem. Předsedal a organizoval Multisektorovou koordinaci Sanpedrana, organizaci, která sdružuje všechny sektory regionu San Pedro, aby přemýšlely o udržitelném a spravedlivém rozvoji regionu, který je bohatý na přírodní zdroje.

Dne 23. června 2018 byl poslán do Villarica del Espíritu Santo a jmenován apoštolským administrátorem vojenského ordinariátu v Paraguayi. V listopadu 2018 byl zvolen předsedou biskupské konference Paraguaye a v listopadu 2021 byl opět pověřen touto misí na další tříleté období.

17. února 2022 ho papež František jmenoval metropolitním arcibiskupem v Asunciónu. Po svém jmenování se Adalberto Martínez vyjádřil mimo jiné těmito slovy:

"Věřím, že Ježíš, Dobrý pastýř, nás povede, abychom i nadále házeli sítě a hlásali ho ať už je to vhod či nevhod, ve světě a v Paraguayi, která naléhavě potřebuje více misionářských učedníků pro úkol rozsévat dobrou zprávu o Ježíši, Spasiteli světa, protože jiný není."

Osobnosti

image:Image Století mučedníků
Století mučedníků Andrea Riccardi
image:Image Vězeňské zdi kdyby promluvily