Noví kardinálové: Paulo Cezar Costa

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 8. 2022, 12.36

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15538_12613_0_844.jpeg

Noví kardinálové: Paulo Cezar Costa

Paulo Cezar Costa se narodil 20. července 1967 v brazilském městě Valença. Absolvoval studium filozofie v semináři Nossa Senhora do Amor Divino v Petrópolisu a studium teologie na Vyšším teologickém institutu arcidiecéze Rio de Janeiro. V letech 1996-2001 pak studoval na Papežské gregoriánské univerzitě v Římě, kde získal licenciát a doktorát z dogmatické teologie. Na kněze diecéze Valença byl vysvěcen 5. prosince 1992.

V roce 1993 působil jako farní vikář v Paraíba do Sul, v letech 1994-1996 jako farář farnosti São Sebastião dos Ferreiros ve Vassouras, v letech 2001-2006 jako farář farnosti Santa Rosa de Lima ve Valençe; ředitel a profesor katedry teologie na Papežské katolické univerzitě v Riu de Janeiru (PUC-Rio) v letech 2007-2010; rektor mezidiecézního semináře Pavla VI. a ředitel Filosofického a teologického institutu Pavla VI. v Nova Iguaçu v letech 2006-2010.

Dne 24. listopadu 2010 jej papež Benedikt XVI. jmenoval titulárním biskupem v Oescu a pomocným biskupem arcidiecéze Rio de Janeiro. Biskupské svěcení přijal 5. února 2011. V červnu téhož roku byl jmenován členem Komise pro nauku víry Brazilské biskupské konference. Byl generálním vikářem arcidiecéze a vedl předměstský vikariát, přičemž zastával různé administrativní funkce; byl členem univerzitní rady PUC-Rio a Fundação Mantenedora Padre Anchieta; vyučoval v arcidiecézním semináři a na PUC-Rio.

Dne 22. června 2016 papež František jmenoval Costu biskupem v São Carlos. Do úřadu byl uveden 6. srpna. Dne 20. dubna 2020 byl jmenován členem Papežské komise pro Latinskou Ameriku a 4. července 2020 členem Papežské rady pro jednotu křesťanů.

Dne 21. října 2020 jej papež František jmenoval arcibiskupem Brasilie. Do úřadu byl uveden 12. prosince.

V rámci Brazilské biskupské konference je členem Stálé rady a biskupské komise pro kulturu a vzdělávání. V listopadu 2019 byl zvolen do rady poradních biskupů, kteří řídí práci CELAM.

Po jmenování arcibiskupem v Brasílii se obrátil k věřícím slovy: "Beru si s sebou svou zkušenost víry a života z Valençy, Nova Iguaçu, Ria de Janeira a São Carlos, ale především si beru to nejcennější, co mám: Ježíše Krista. Je velkým bohatstvím mého života."

Osobnosti

image:Image Lekce lidskosti
Lekce lidskosti Jan Hábl, Jan Amos Komenský
image:Image Zita