Nový patriarcha pro Starobylou církev Východu

Autor: Joseph Tulloch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 6. 2023, 12.32

Starobylá církev Východu, jejíž počátky sahají až do prvních dnů křesťanství, slaví jmenování Mar Georgese III Younana patriarchou. Slavnostní ceremoniál se konal v pátek 9. června v katedrále Panny Marie v Bagdádu.

image:Image 35/source/orig/34095_assyrian-church.png
Chaldejský katolický kostel v Bagdádu

Starobylá církev Východu se v 60. letech 20. století oddělila od Asyrské církve Východu. Obě se mohou hlásit k původu z historické Církve Východu, raně křesťanské denominace, která se kdysi pyšnila diecézemi po celé Asii, od Íránu přes Indii až po Čínu.

Dnes se její stoupenci nacházejí především v Iráku a irácké diaspoře. Patriarcha Louis Sako –⁠ hlava Chaldejské církve, větve Východní církve ve společenství s Římem –⁠ navštívil Mar Younana po jeho jmenování a popřál mu "plodné" období v úřadu.

Křesťané v Iráku –⁠ jedno z nejstarších nepřetržitě existujících křesťanských společenství na světě –⁠ čelili v posledních letech vážným problémům, včetně diskriminace a terorismu. Církevní představitelé varovali, že pokud se situace nezlepší, hrozí jejich komunitám zánik.

Život z víry Ekumenismus

image:Image Evangelium lesní moudrosti