Nový život ukrajinských sirotků – v Itálii díky křesťanské lásce

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 4. 2022, 16.14

Při středeční generální audienci papež František na Svatopetrském náměstí pozdravil skupinu ukrajinských dětí, které přijala italská obec Cattolica, známé letovisko na jadranském pobřeží.

image:Image 12/source/orig/11022_7763_0_844.jpeg

Pohlédl na ně a pohladil je jednoho po druhém po tváři. Jako vzpomínka na tento okamžik zůstává fotografie, ale i papežova slova o tom, že „Kristus vstal z mrtvých“. Jedenáct ukrajinských sirotků ve věku od 7 do 17 let, kteří se s papežem setkali minulou středu při audienci, uprchlo před válkou z Ivano-Frankivska na západě Ukrajiny a nyní žije v Cattolice v regionu Emilia Romagna. Doprovázel je otec Volodymyr Medvid, farář řeckokatolické obce Cattolica a vedoucí Charity řeckokatolické církve.

„Byl to pro mě velmi důležitý okamžik“, řekl pro Vatican News. „Na Svatopetrském náměstí jsem se cítil vítán jako křesťan i jako Ukrajinec. Když nás požádali, abychom se přiblížili k papeži, pozdravili ho a vyfotili se s ním, pocítil jsem hrdost. Pocházíme z málo známé země, která se vinou této války zviditelnila. Dnes nám lidé říkají: Jste Ukrajinci? No tak, odvahu, no tak! Byl jsem dojat před papežem a tyto děti byly velmi šťastné“.

„Když dorazili“, pokračuje, „jen namáhavě jsem je seznamoval s novým světem. Jsou od sebe velmi odlišní, dokonce i věkem, a netvořili skupinu. Bylo těžké je přesvědčit, aby pochopili naši lásku. Po dvou měsících se nám to podařilo a děkuji Pánu, že jsem se mohl stát jejich duchovním otcem, který miluje své děti“. Protože čas pomáhá, smutek na jejich tvářích se proměnil v úsměv, který vymazalo i přivítání celého města Cattolica, jež jim „otevřelo své srdce, věnovalo jim čas, peníze a dalo jim najevo, že jsou vzácní. Dva měsíce po příjezdu začaly tyto děti chodit ven, komunikovat, mluvit a dokonce si hrát. Dnes jsou v místních školách, a pokud se vrátí domů, přinesou si s sebou jiné a velmi krásné zkušenosti“.

Francesca Sabatinelli (přeložila: Jana Gruberová)

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Miloslav kardinál Vlk