Novým děkanem katolické teologické fakulty v Praze bude Jaroslav Brož

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace15. 2. 2024, 15.21

Na mimořádném zasedání akademického senátu Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy byl ve čtvrtek 16. února tajnou volbou zvolen proděkan Jaroslav Brož, který získal od senátorů sedm hlasů, jeho protikandidát Albert-Peter Rethmann jich dostal pět. P. Jaroslav Brož nyní musí ještě obdržet oficiální schválení z Vatikánu.

image:Image 52/source/orig/51359_1y3a3229.jpg
Foto: Martina Řehořová, Člověk a Víra

Stávající děkan Vojtěch Novotný rezignoval na funkci začátkem prosince, jako důvod uvedl zdravotní důvody. Ve funkci skončí nejpozději k 1. květnu 2024, nový děkan by se měl funkce ujmout od 2. května.

Po kanonicko-právní stránce závisí fakulta na Velkém kancléři, tím je pražský arcibiskup Jan Graubner. Po zvolení kandidáta na děkana musí arcibiskup pražský předložit Dikasteriu pro kulturu a výchovu v Římě, dříve Kongregaci pro katolickou výchovu, k církevnímu potvrzení Apoštolským stolcem jméno zvoleného kandidáta. Následně předloží předseda senátu jméno zvoleného kandidáta rektorce Univerzity Karlovy Mileně Králíčkové, která děkana jmenuje.

Jaroslav Brož je katolickým knězem a biblistou, na fakultě je proděkanem pro studium. Učí na katedře biblických věd a starých jazyků. Na fakultě vyučuje od roku 1994. Zaměřuje se na teologii a biblistiku, které se věnoval také na studijních pobytech v Jeruzalémě a Římě. Je sídelním kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě, čestným kanovníkem Katedrální kapituly při chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové a nesídelním kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském.

Zdroj: ČTK

Osobnosti Církevní školství

image:Image Kněžství v prvních staletích církve II
Kněžství v prvních staletích církve II David Vopřada