O čem se diskutuje během prvního týdne Synody o synodalitě?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 10. 2023, 10.42

Více než 400 delegátů se ve středu shromáždilo ve Vatikánu, aby oficiálně zahájili Synodu o synodalitě. Během prvního pracovního dne, ve čtvrtek 5. října, se účastníci rozdělili do menších skupin po přibližně 12 lidech, aby debatovali o první části Instrumentum laboris, dokumentu, podle kterého se řídí diskuse během téměř měsíčního shromáždění.

image:Image 43/source/orig/42730_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-63.jpeg

První část, která je základem diskusí prvního týdne do 7. října, nese název "Za církev synodální" a má dvě podtémata: Charakteristické znaky synodální církve a Způsob jednání synodální církve: konverzace v Duchu Svatém.

Hlavní otázkou pro první část debat v pracovních skupinách, byla reflexe nad tím, k jaké církvi patřím a na základě obsahu pracovního dokumentu Instrumentum laboris měli účastníci definovat, jaké charakteristické znaky synodální církve jsou silnější, které si zaslouží větší uznání nebo by měly být zvláště zdůrazněny či prohloubeny. Dnes delegáti jednotlivých skupin na plénu synody, kterého se účastní i papež František, prezentují výsledky včerejších debat.

Od pondělka 9. do 12. října, budou účastníci diskutovat o první otázce části B Instrumentum laboris: Společenství, poslání, spoluúčast, která má název Společenství, které se rozšiřuje: Jak můžeme být plněji znamením a nástrojem sjednocení s Bohem a jednoty celého lidstva?

Synoda 2021–2024

image:Image Bůh vždy větší (Deus semper maior)
Bůh vždy větší (Deus semper maior) Karel Říha
image:Image 12 pravidel pro život