O mučedníkovi komunistického režimu Jánu Havlíkovi natáčeli i v Jáchymově

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 3. 2024, 11.35

Slovenský mučedník Ján Havlík, který bude blahořečen letos v srpnu, je námětem dokumentárního filmu Na cestě k dokonalosti. Vztahuje se i k násilné likvidaci řeholních řádů v tehdejším Československu, známé také jako Akce K. Tvůrci natáčeli i v uranových dolech Jáchymově nebo v Rudé věži smrti u Karlových Varů.

"Je to unikátní příběh Božího služebníka Jána Havlíka, Slováka, který pro svou víru a věrnost církvi zemřel v roce 1965 ve věku 37 let na následky mučení komunistickým režimem. Jeho lásku k Bohu a k bližním nedokázalo zlomit ani kruté vězení, kde strávil 11 let svého mladého života," říkají autoři film, Branislav Valko se svou dcerou Barborou Hrabajovou a jejich studio BM RECORDING STUDIO PAJTA. Premiéru bude mít tři měsíce před slavností blahořečení, v květnu 2024.

Scéna z tzv Barbarské noci, v ČR známé jako Akce K, se natáčela v domě bývalé apoštolské školy lazaristů v Banské Bystrici, kde se tyto události před 74 lety skutečně odehrály. Autoři točili také v Itálii a v České republice v uranových dolech v Jáchymově, v Rudé věži smrti a v Památníku Vojna u Příbrami, kde bylo do roku 1961 vězení pro odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví. Hudbu k upoutávce složil a nahrál Branislav Valko.

V upoutávce hovoří kardinál František Rodé CM, generální postulátor Giuseppe Guerra CM, biskupové a někteří členové historické komise procesu blahořečení Havlíka. "Je to člověk, který se snaží být misionářem ve velmi těžkých situacích v lágru, v Jáchymově," říká plzeňský biskup Tomáš Holub. "Snášel obrovské utrpení," říká bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

"Kéž příklad Jana Havlíka, našeho drahého spolubratra, povzbudí další mladé lidi, aby řekli své ano, aby pozitivně odpověděli na Boží volání," říká Tomaž Mavrič CM, generální představený Misijní společnosti svatého Vincence de Paul, který několik let žil v Banské Bystrici, v domě, kde se konala Barbarská noc.

Ján Havlík bude blahořečen a stane se tak dalším svědkem z období pronásledování církve komunistickým režimem, jehož mučednictví bylo církví oficiálně uznáno. Papež František schválil dekret o mučednické smrti Jána Havlíka CM in odium fidei (zabit z nenávisti k víře) 14. prosince 2024 při audienci s prefektem kongregace. Slavnost blahořečení se uskuteční 31. srpna 2024 v Šaštíně.

Zdroj: TK KBS

Pronásledování křesťanů Mladí v církvi Světci dneška