O Staré Boleslavi nově, nápaditě a neodtažitě

Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace15. 9. 2023, 16.31

"Turistický průvodce Petra Kukala představuje podstatný příspěvek ke snaze katolické církve připomenout naše nejstarší české poutní místo široké veřejnosti v celé České republice", říká k právě vydanému průvodci historik a výtvarník PhDr. Milan Novák.

image:Image 41/source/orig/40879_teaser-zpravy-1600x900.jpg

Účel, kterému má kniha Petra Kukala Stará Boleslav – Průvodce poutním místem posloužit, zásadně podmiňuje koncepci knihy, obsah i formu textu. Turistický průvodce totiž nemá být primárně odborným pojednáním o poutním místě v žádném segmentu jeho zkoumání či popisu – ať už v oboru historie, teologie v širším slova smyslu, historie výtvarného umění a architektury, geografie a konkrétního místopisu atd., nakolik je možno mnohovrstevnaté téma poutního místa textově zpracovat. Na druhou stranu, nic zásadního z pohledu křesťanské víry a náboženského života ani z pohledu kulturního a společenského by v knize nemělo chybět, protože pak by obraz poutního místa, který má kniha zprostředkovat, tedy místa v rámci turistického ruchu jedinečného a specifického, nebyl úplný. Turistický průvodce má zároveň svá výrazná obsahová i formální specifika, která z podstaty mohou být k textu jako literárnímu útvaru v kontrapozici, ale je nutno je respektovat.

Domnívám se, že autor se s tímto nelehkým úkolem vyrovnal úspěšně a v plnosti, a to díky svým nezpochybnitelným kompetencím. Spisovatelské zkušenosti mnohokrát osvědčil v dřívější bohaté básnické i prozaické tvorbě. Studium na teologické fakultě mu umožnilo do hloubky pochopit náboženský rozměr zpracovávaného tématu. V neposlední řadě zná Petr Kukal dobře místo i souvislosti a má k nim osobní vztah. Text knihy je zpracován s cílem oslovit nejširší spektrum čtenářů – nejen věřící a křesťansky orientované (tedy částečně informované), ale celou turistickou veřejnost. Autor nicméně odmítl zjednodušující přístup, který je v žánru turistického průvodce často tolerován, a jeho text se nepohybuje zkratkovitě po povrchu témat.

Obecné přístupnosti textu dosahuje vyrovnanou, uváženou koncepcí témat, v logice věci následujících po jasně vymezených kapitolách. Doplnění textu řadou potřebných údajů turistické povahy, které recipient v průvodci hledá a potřebuje najít, tu nepůsobí cizorodě. Naopak tím ústrojně završuje pročítané téma, když přechází do roviny ryze praktických informací.

Rovnováhy pojetí a zpracování seriózních témat ve spojení s účelně přiřazovanými informacemi dosahuje především lehkostí svého vyjadřování a svěžím, současným jazykem, což lze považovat za velikou přednost textu, který nepostrádá vtip a tempo ani v částech závažného obsahu. Petr Kukal se nebojí některá známá a mnohokráte opakovaná fakta příběhu poutního místa uvádět do nových souvislostí a otevírat nové pohledy, které čtenáře udržují při zájmu číst. Nebojí se také pojmenovat některé dílčí problémy, které pro veřejnost nejsou neznámé. Tím provokuje zájem čtenáře, že téma se ho osobně týká, nabádá, aby poutní místo vyhledal a navštívil nikoli jako muzeum dávno vzdálených tradic, ale jako místo tradic živých – místo otevřené současnému životu. Autorova schopnost psát o známých, bezpočtukrát opakovaných skutečnostech nově, nápaditě a neodtažitě z pohledu současníka si zaslouží ocenění. Je to myslím zásadní přínos Kukalova textu.

Jsem přesvědčen, že text Petra Kukala s obrazovým doprovodem Kamila Voděry (fotografa, který tématu poutní Staré Boleslavi věnoval tři desetiletí své profesionální činnosti) bude v podobě turistického průvodce znamenat podstatný příspěvek ke snaze katolické církve naše nejstarší české poutní místo s právě opravenými kostely připomenout široké veřejnosti v celé ČR.

(z lektorského posudku pro nakladatelství)

PhDr. Milan Novák je historik, výtvarník, bývalý vedoucí odboru kultury MěÚ Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, spisovatel (autor knih Karel I.: světec a poslední král v Čechách, Příběh Palladia země české a dalších.)

Knihu Stará Boleslav – Průvodce poutním místem můžete zakoupit i na e-shopu Cirkev.cz.

Národní poutě Kultura

image:Image Hebrejština nejen pro samouky
Hebrejština nejen pro samouky Lucie Šmejkalová
image:Image Věřím ve vzkříšení těla a život věčný