Od redakčního kávovaru

Rubrika: O knihách
Datum publikace16. 2. 2023, 11.00
image:Image 15/source/orig/14872_102365-dz.jpg

„Tak kdo to letos vyhrál?“ ptají se mě u kávovaru kolegové, kteří stejně jako já ještě nezapomněli číst knihy. V těchto dnech totiž zpracovávám tradiční literární anketu Dobrá kniha, který v KT pořádám už čtvrtstoletí! Dělám tajnosti, ale vítěze už znám. Stovka dotázaných osobností mi totiž už poslala své tři favority, loňské knihy, které jim udělaly největší radost. Vítězný titul už od začátku sbíral hlasy a jeho výhra byla přesvědčivá, i když trochu překvapivá, protože na konci roku v různých literárních anketách a cenách kralovala úplně jiná kniha s církevní tematikou. Ale to už začínám prozrazovat… Anketa vyjde v KT 10.

Následující knížka sice v anketě nebodovala, ale je to tím, že je určena výrazně mladším čtenářům. Ilustrovaná publikace Kdo je Ježíš?, kterou vydalo KNA, je nápaditým úvodem do Nového zákona (nejen) pro děti na základní škole. Přibližuje Ježíšovu osobnost a jeho působení, ale i dobu, ve které žil, její společenské, přírodní, kulturní i duchovní poměry. Autorky Gaëlle Tertraisová a Adeline Avrilová připravily takovou bohatě ilustrovanou encyklopedii, kde se dozvíte, jak se lidé v Ježíšově době oblékali, co jedli, jak vypadaly jejich domy, jaké stromy a kytky rostly v Izraeli, jak se lidé modlili a cestovali, jaká zvířata chovali, kdo to byli zákoníci, farizeové a saduceové atd. Vše doprovází vkusné ilustrace, mapky či drobné perličky, které dokreslují dobu a zemi, kde poprvé zazněla Ježíšova radostná zvěst.

V těchto dnech mě každé úterý večer přikovají k obrazovce Manželské etudy, časosběrné dokumenty Heleny Třeštíkové. Viděl jsem je už před lety, ale když je nyní v České televizi reprízují, neodolal jsem (poslední díly je možno zhlédnout zpětně v iVysílání ČT). Režisérka vybrané manželské páry začala natáčet v den jejich svatby na začátku 80. let a sledovala je pak po šest roků. Znovu se k nim vrátila po 20 letech a pak opět po 35 letech od svatby. Teprve tato třetí část jejich příběh zarámuje a dává mu hloubku. V prvním natáčení totiž vidíme často nezralé mladé páry, které netuší, co manželství obnáší, teprve řeší, kde budou bydlet a kdo se má v čem tomu druhému přizpůsobit, často do toho vstupuje i dvouletá vojna. Když je režisérka znovu navštíví už v časech svobody, vidíme, jak zápasí s novými výzvami, které jejich vztahy často semelou: někteří začnou podnikat, jiní najdou práci svých snů, další jsou v nových poměrech ztracení, nebo se dokonce ocitají úplně na dně. Poslední natáčení (někdy už rozpadlých manželství) přináší i první životní bilancování, poctivá přiznání a doceňování nosných hodnot a vztahů. „Přehodnotila jsem absolutně život,“ říká v závěru jedna z hrdinek. Některé tyto dokumenty bych pouštěl snoubencům při přípravách na manželství. Vydají za tunu slov.