Oděský řeckokatolický biskup o ruských útocích: Byla to pekelná noc

Autor: Svitlana Duchovyč Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 7. 2023, 12.03

Z ukrajinského města, které se před několika dny stalo obětí ničivého ruského útoku, při němž byla poškozena i pravoslavná katedrála, přichází dramatické svědectví mons. Mychajla Bubniče: Vyzývám všechny, kdo mají vliv na světový dialog, aby zastavili tuto spirálu smrti.

image:Image 38/source/orig/37815_25663_0_844.jpeg

„Mám-li popsat svůj zážitek z útoku v noci na 23. července, mohu říci jen jednu větu: byla to pekelná noc, Armagedon města Oděsy," dělí se o svůj zážitek řeckokatolický biskup Mychajlo Bubnij, oděský exarcha, v rozhovoru pro Vatican News, ve kterém komentuje ruský raketový útok, jenž způsobil v Oděse a přilehlém regionu smrt jednoho člověka, 22 dalších bylo zraněno, včetně čtyř dětí. Zkáza způsobená útokem vyvolala reakce po celém světě. Po modlitbě Anděl Páně o ní hovořil také papež František, který obnovil výzvu k modlitbě za mír, zvláště „za drahou Ukrajinu, která nadále trpí smrtí a ničením, jak se bohužel stalo také dnes v noci v Oděse."

„Bylo to strašné“, pokračuje exarcha, „výbuchy trvaly čtyři hodiny, od jedné do pěti hodin ráno. Oděsa celou noc nespala. Byly to strašné výbuchy, protože ruský agresor použil všechny možné rakety - Onyx, Iskander a další jim podobné -, kterými nepřetržitě útočil na město. Díky Bohu, nikdo z našich věřících nebyl zraněn a majetek našeho Oděského exarchátu nebyl poškozen."

Lidé jsou otřeseni

Tváří v tvář takové hrůze je těžké zůstat netečný, i když silný duch odporu, jak je vidět na fotografiích ze zasaženého města, nutí lidi, aby se dali do práce: odklízeli trosky, uklízeli ulice a mysleli na obnovu. V neděli ráno byl mladý biskup ve své katedrále, kde sloužil božskou liturgii pro své věřící. „Viděl jsem, že lidé jsou otřeseni a vyděšeni. Je to skutečně morálně velmi skličující," říká a zamýšlí se také nad tím, co Rusy přimělo k úderu na Oděsu: „Podle mého názoru byl tento útok pomstou za to, co se stalo s Krymským mostem. Ale nemůže to být jen toto, protože tuto strašnou agresi ze strany ruského státu snášíme už více než rok a půl a bombardování Oděsy vlastně začalo hned poté, co Rusko odstoupilo od dohody o obilí. Jakmile Rusko odstoupilo od této dohody, podepsané s OSN a Tureckem, okamžitě začalo bombardovat přístavy v Oděse a v Čornomorsku a zasáhlo také veškerou přístavní infrastrukturu, která sloužila k vývozu tohoto obilí do chudých zemí."

Duchovní klenot města poškozen

Při raketovém útoku v neděli 23. července byla zasažena také pravoslavná katedrála Proměnění Páně, která má pro občany města zvláštní význam. Jak vypráví řeckokatolický biskup, byli šokováni, když ji viděli zničenou. Vnímali to jako skutečnou krutost. Byl to tak negativní pocit, že je těžké ho vyjádřit slovy. Tato katedrála, říká, byla zcela zničena už v roce 1936 Stalinovým ateistickým režimem a v 90. letech ji obnovili věřící z celé Oděsy, všichni obyvatelé a podnikatelé. Pro obyvatele Oděsy je to duchovní klenot, ale nejen to: tato katedrála byla pod ochranou Unesco. Agentura OSN na svých internetových stránkách důrazně odsoudila nestoudný útok ruských sil, který zasáhl několik kulturních památek v centru Oděsy, kde se nachází světové dědictví.

Vidíme, že ruským úřadům je to jedno, dodává oděský pravoslavný biskup. V důsledku útoku z 23. července, jak připomíná, bylo poškozeno 61 budov a 146 bytů. „Mimochodem, tato katedrála patří Ukrajinské pravoslavné církvi Moskevského patriarchátu. Je to další důkaz toho, že jim nezáleží na jejich kulturním dědictví a dokonce ani na jejich věřících, protože tuto katedrálu v roce 2010 vysvětil sám patriarcha Kirill. Před tímto nelze najít žádná slova," vysvětluje.

Modlitba a výzva mezinárodnímu společenství

„Hrůza, kterou jsme zažili v noci z 20. na 21. července, dokazuje, že agresor nemá žádné morální, lidské ani jakékoliv jiné hodnoty," poznamenává rozhodně biskup Mychajlo Bubnij. „Proto se můžeme jen modlit, aby nás Pán Bůh nějakým způsobem zachránil, aby zachránil celý svět a Ukrajinu před agresivní ruskou invazí, neopodstatněným rozsáhlým vpádem na ukrajinské území a ničením Ukrajiny jako nezávislého a svobodného státu, který je ve svých hranicích uznáván mezinárodním společenstvím. Proto se obracím na mezinárodní společenství, na všechny, kteří mají nějaký vliv na úrovni světového dialogu a světového společenství, aby reagovali na útoky, které Rusko podniklo proti Oděse a Ukrajině."

Život z víry Válka na Ukrajině

image:Image Kralický Nový zákon z roku 1601
Kralický Nový zákon z roku 1601 Robert Dittmenn
image:Image Mučedníci a oběti pro Krista