Oficiální program Světových dnů mládeže v Lisabonu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 7. 2023, 14.26

Světové dny mládeže budou dnes zahájeny. Co přesně čeká mladé poutníky z České republiky, a nejen ty, v Lisabonu od 1.–⁠6. srpna? Níže přinášíme program a informace o hlavních událostech.

image:Image 38/source/orig/37861_362970476-669194135250975-6674520810652327422-n.jpg
Foto: Vojtěch Hlávka, ČaV

Hlavní program SDM

pondělí 31. července

příjezd, ubytování, volný program

20:00 nabídka mše svaté – kostel Igreja Paroquial de Nossa Senhora do Carmo do Alto do Lumia

úterý 1. srpna

příjezd, ubytování, volný program

19:00 – Slavnostní zahajovací mše svatá

20:00 nabídka mše svaté (v češtině) – kostel Igreja Paroquial de Nossa Senhora do Carmo do Alto do Lumia

středa 2. srpna

9:30 zahájení dopoledního programu v českém centru

10:00 katecheze na téma integrální ekologie (biskup Tomáš Holub)

11:15 mše svatá (celebruje biskup Zdenek Wasserbauer, káže biskup Josef Nuzík)

odpoledne a večer Youth festival a City of Joy

čtvrtek 3. srpna

9:30 zahájení dopoledního programu v českém centru

10:00 katecheze na téma sociální přátelství (biskup Martin David)

11:15 mše svatá (celebruje biskup Jan Vokál, káže biskup Antonín Basler)

17:45 – Příjezd a vítání papeže Františka, Youth festival a City of Joy

20:30 koncert cimbálové muziky z Velehradu

pátek 4. srpna

10:00 katecheze na téma milosrdenství (biskup Pavel Konzbul) a adorace

11:15 mše svatá (celebruje biskup Josef Nuzík, káže biskup Vlastimil Kročil)

18:00 – Křížová cesta s papežem Františkem, Youth festival a City of Joy

sobota 5. srpna

dopolední program v českém centru (mše svatá)

pouť do parku Tejo, 20:45 – Večerní vigilie s papežem Františkem

neděle 6. srpna

9:00 – Slavnostní závěrečná mše svatá, hlavní celebrant papež František

Události SDM

Světové dny mládeže nabízí širokou nabídku programů. Společné programy (zahajovací mše svatá, příjezd svatého otce, křížová cesta) s poutníky z celého světa budou na jednom místě v Parque Eduardo VII. Na závěrečný program poputují do Parque Tejo, kde mladí prožijí s papežem vigilii, přespí pod širým nebem a další den budou slavit závěrečnou mši svatou. Od středy do pátku budou probíhat Youth festival a City of Joy.

Dopolední program v českém centru nabídne každý den mši svatou a katecheze v češtině. Katecheze mají připravené čeští a moravští biskupové. Více o programu v českém centru zde. Mladí čeští poutníci si pak v odpoledních hodinách mohou vybrat z pestré nabídky programů a setkat se s dalšími účastníky z celého světa.

Youth festival (Festival mladých) je široká nabídka kulturního a zábavného programu. Veliké množství koncertů, přednášek, divadla, workshopů, sportu. Každý si může vybrat, co ho zajímá a potká se zde se zajímavými lidmi ze všech světadílů.

Každý poutník může vyrazit do města pravé křesťanské radosti, City of Joy, do Jardim Vasco da Gama, kde bude příležitost ke svátosti smíření, duchovnímu rozhovoru, ztišení před Pánem v adoraci a také možnost hledání svého životního povolání. Součástí nabídky je totiž "veletrh" řeholí a setkání s těmi, kdo se vydali na cestu s Pánem v modlitbě a službě.

Světové dny mládeže Mladí v církvi

image:Image KáPéZetka vděčnosti s biblickými ženami v obzvlášť těžkých situacích
KáPéZetka vděčnosti s biblickými ženami v obzvlášť těžkých situacích Kateřina Šťastná
image:Image Anonymní katolík + Křesťan v záběhu