Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace24. 1. 2023, 9.45

Osmým rokem poskytuje Arcidiecézní charita Praha sociální asistenci krajanům žijícím v zahraničí, kteří se rozhodli přesídlit zpět do Česka. Přesun většiny z nich v loňském roce ovlivnila válka na Ukrajině.

image:Image 23/source/orig/22703_program-presidleni-krajanu-ilustracni-foto-6.jpg
Foto: Arcidiecézní charita Praha

Krajané, potomci krajanů a jejich příbuzní dostávají od roku 2015 na základě vládního rozhodnutí podporu zahrnující sociální asistenci Charity, dočasné ubytování i finanční pomoc. Od začátku programu přesídlilo do Česka 2 200 krajanů.

Přesídlení a útěk před válkou

I vloni stejně jako v předchozích letech přicestovalo nejvíce krajanů z Ukrajiny. „V uplynulém roce ovlivnila naši pomoc ve velké míře válka na Ukrajině,“ říká Světlana Porsche z charitního Střediska Migrace. „Útěk před válkou uspíšil u řady krajanů plánovaný návrat do Česka. Rodiny si s sebou zvládly často vzít jen omezené množství věcí, balily ve spěchu. Jedna rodina se 4 malými dětmi přijela jen s malými baťůžky, s kterými pěšky putovali Ukrajinou.“

Hotel Ministerstva vnitra v Červené na Milevsku poskytuje krajanům zázemí bezprostředně po jejich příjezdu. „Po vypuknutí války jsme do hotelu přijali během jednoho měsíce 100 lidí, většinou se jednalo o ženy s dětmi, protože muži nemohli opustit Ukrajinu,“ říká Světlana Porsche.

Naděje žen, že se k nim muži brzo přidají, se nenaplnily. Bylo třeba, aby se ženy s dětmi postavily na vlastní nohy a zvládly integraci do české společnosti samy. „Za úspěch považujeme, že se všem, kteří přicestovali narychlo během března, podařilo najít práci a bydlení a nejpozději během letních prázdnin se z hotelu v Červené odstěhovali,“ říká Světlana Porsche.

Přesídlení v roce 2022 v číslech

V roce 2022 přesídlilo v rámci vládního programu 227 osob. Z celkového počtu jich bylo 198 z Ukrajiny, 2 z Venezuely, 18 z Ruska a 9 z Běloruska. Mužů bylo 56, žen 91, dětí 80. V produktivním věku bylo 137 osob, 10 osob bylo starší 60 let.

Arcidiecézní charita Praha zajišťovala krajanům asistenci při příjezdu, sociální a právní poradenství, jazykový a integrační kurz, tlumočení a asistenci na úřadech.

„Naše sociální a právní poradenství pomáhalo klientům zorientovat se v českém sociálním a právním systému a dále na trhu práce a na trhu s bydlením. Pomáhali jsme dětem zajistit školu, dospělým nostrifikaci diplomů, dále najít doktory a zařídit zdravotní pojištění a registraci na úřadech,“ vypočítává Světlana Porsche. „Další okruh věcí, které musí člověk po přesídlení řešit, se týká dokladů okolo pasů, trvalých pobytů, občanství a mnoho dalšího.“

Ve větší míře než v minulých letech řešilo Středisko Migrace žádosti o materiální a psychologickou podporu. A to nejen od nově příchozích krajanů, ale i od těch, kteří přesídlili v předchozích letech a kteří žádali pomoc pro svoje příbuzné a známé prchající před válkou.

Při integraci pomáhají české kořeny

Mnoho krajanských rodin ctilo a udržovalo české tradice. Těší se, že v tom budou po přesídlení pokračovat. V hotelu v Červené se slaví všechny významné svátky a dodržují zvyky. Pletou se velikonoční pomlázky, malují vajíčka, tvoří adventní věnce a peče vánoční cukroví.

„Pomáháme krajanům vrůstat do české kultury, poznávat fungování společnosti a zdokonalovat se v českém jazyce,“ říká Světlana Porsche. „To vše velmi pomáhá jejich rychlé integraci. Vztah k České republice, vděčnost za možnost přesídlení i připravenost pracovat – s takovým přístupem se u krajanů nejčastěji setkáváme. Přejeme všem, ať se jim v jejich další životní etapě daří.“

Charita

image:Image Dotyky nebe a země
Dotyky nebe a země Marek Dunda, Pavel Zahradníček
image:Image Krása na prodej?
Krása na prodej? Jan Polák
image:Image Věřím ve vzkříšení těla a život věčný
Věřím ve vzkříšení těla a život věčný
image:Image Spiritualita lékaře a bioetika