Otec Faltas: V Gaze umírá mnoho žen a dětí, okamžitá pomoc je nezbytná

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 3. 2024, 11.08

Vikář Kustodie Svaté země, který je v těchto dnech v Itálii, v rozhovoru pro italskou agenturu SIR vyzval k okamžitým činům na záchranu životů dětí a matek v Gaze. “Před hladovými a vystrašenými dětmi nesmíme zavírat oči. Nemůžeme zůstat lhostejní, je třeba reagovat, když víme, že 60 000 těhotných žen v Gaze trpí hladem a podvýživou."

image:Image 53/source/orig/52870_damage-in-gaza-strip-during-the-october-2023-09.jpg
Wikimedia Commons

P. Ibrahim Faltas, vikář Kustodie Svaté země, pronesl tuto prosbu minulou sobotu v rozhovoru pro italskou tiskovou agenturu SIR. Františkán egyptského původu je v současné době v Itálii, aby koordinoval převoz desítek dětí z pásma Gazy do několika dětských nemocnic po celé zemi na základě nedávné dohody s italskými úřady. První skupina dorazila 29. ledna.

P. Faltas v rozhovoru připomněl, že jako v každé válce jsou prvními nevinnými oběťmi probíhajícího ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a Hamásem ženy a děti. “Od vypuknutí války 7. října 2023 bylo zabito více než 9 000 palestinských žen. Mnoho dětí zůstalo sirotky a mnoho matek přišlo o své děti," řekl a dodal, že kvůli nedostatku jídla hrozí dětem smrt hladem a že ženy každý den riskují své životy, když rodí uprostřed padajících bomb. "Lidstvo se zřítí do propasti, pokud přestane myslet na primární potřeby bezbranných."

Tyto děti potřebují okamžitou pomoc, aby přežily, varuje P. Faltas. "Nemůžeme jim jen tak říct, že jejich hlad musí počkat, až mocní lidé světa dají svolení k tomu, kdy dostanou najíst. Poslouchám jejich příběhy a snažím se pochopit, jak je možné, že někteří dospělí necítí potřebu zastavit se, pomoci a přestat páchat nespravedlnost.“

P. Ibrahim Faltas upozorňuje, že mnohé z malých obětí války se chovají jako dospělí, aby pomohli těm, kteří to více potřebují. Sám byl svědkem situací, kdy malé dítě utěšovalo svou matku, která přišla ve válce o dalšího potomka.

Vatican News, anglická sekce

Konflikt ve Svaté zemi