P. Keith Newton: Zdvořilostní ekumenismus není jednotou, za kterou se modlil Ježíš

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 5. 2023, 13.27

"Ani odborníci na ekumenismus si neuvědomují, jak významnou událostí bylo vytvoření ordinariátu pro bývalé anglikány Benediktem XVI.," říká P. Newton, první představený ordinariátu v Anglii a Walesu. Připomíná, že před téměř 14 lety církev poprvé otevřela své dveře tradici, která se zformovala v reformačním proudu. Podle bývalého anglikánského biskupa se jedná o naplněný ekumenismus, jediný takový případ v západním křesťanství.

image:Image 30/source/orig/29614_snimek-obrazovky-2023-05-09-v-13-25-35.png

"Někteří stále považují naše věřící za neúplné katolíky, za poloviční anglikány," říká představený Ordinariátu Naší Paní z Walsingham P. Keith Newton. Skeptičtí jsou i někteří anglikáni, zejména ti prokatoličtí. Existence ordinariátu jim připomíná rozhodnutí, které měli učinit. Otec Newton ujišťuje, že své konverze ke katolicismu nikdy nelitoval. Katolická církev je založená Ježíšem, zdůrazňuje. Důkazem toho je právě otevřenost katolicismu vůči různým dalším tradicím.

Otec Newton nicméně není velkým optimistou ohledně budoucnosti ekumenických vztahů s anglikánským společenstvím. Jak můžete mluvit s církví, kde mnozí věří, že může existovat manželství mezi dvěma muži? To je zcela v rozporu s katolickým chápáním stvoření a svátosti manželství. Podle jeho názoru se dnes pěstuje jakýsi "zdvořilostní ekumenismus". Jsme k sobě milí a zdvořilí, ale nejsem si jistý, zda je to cesta vpřed, a není to jednota, za kterou se Ježíš modlil, říká anglický duchovní.

Představený Ordinariátu pro bývalé anglikány také konstatuje, že ohledně synodálního procesu jsou jeho věřící poněkud skeptičtější, protože ji již zažili. Zkušenost je taková, že někteří lidé mají své vlastní záměry, mluví hlasitěji než ostatní a dosáhnou toho, co chtěli. Vidíme, co se děje v katolické církvi, navzdory tomu, co řekl Svatý otec. Když zahajoval tento synodní proces a zdůrazňoval, že nepůjde o nauku. Menšiny se prosazují, protože ostatní se příliš neangažují, a jejich nároky rezonují. Tvrdí, že lidem na nich záleží, ačkoli většina katolíků takto vůbec neuvažuje," dodává otec Newton v rozhovoru pro web NCR.

Zdroj: Vatican News, National Catholic Register

Život z víry Ekumenismus

image:Image Mnišství na Blízkém východě
Mnišství na Blízkém východě Jiří Novotný