P. Marko Rupnik se již nemůže odvolat proti vyloučení z jezuitského řádu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 7. 2023, 8.00

P. Johan Verschueren, představený jezuitů, oznámil 15. června Rupnikovo vyloučení z řádu Tovaryšstva Ježíšova kvůli tomu, že opakovaně odmítal řešit obvinění ze sexuálního zneužívání a dodržovat omezení, která mu byla uložena.

image:Image 38/source/orig/37447_25453_0_image.jpg

P. Rupnik se podle kanonických norem mohl proti tomuto rozhodnutí odvolat do pátku 14. července tohoto roku. Tím, že tak neučinil, byl tento slovinský kněz, který byl také krátce exkomunikován za údajné udělení rozhřešení jednomu ze spoluviníků v hříchu proti šestému přikázání, oficiálně vyloučen z řádu jezuitů.

Rupnik, který údajně fyzicky a psychicky zneužíval řadu řeholnic během svého pobytu v Loyolské komunitě ve Slovinsku a také v Římě, opustil řád, aniž by podal jakékoliv vysvětlení svým nadřízeným nebo údajným obětem.

Centrum Aletti obhajuje Rupnika

Dva dny po oficiálním prohlášení jezuitů, ve kterém bylo odvolání kněze oznámeno, vydalo Centrum Aletti v Římě, dopis na obranu kněze adresovaný "přátelům Centra Aletti".

V textu se uvádí, že 21. ledna letošního roku to byl sám Rupnik, kdo předložil Tovaryšstvu Ježíšovu, při dodržení všech požadovaných kanonických podmínek, žádost o odchod z řádu. Podle dopisu členů Centra Aletti mělo Tovaryšstvo Ježíšovo poskytnout tisku "korektní informace založené na písemných faktech a dokumentech, které má k dispozici, a které ukazují jinou pravdu, než jaká byla zveřejněna."

V dopise se dále uvádí, že ze stejných důvodů, tj. z převažující nedůvěry ke svým představeným, vyplývající z výše uvedené situace, požádali o indult k vystoupení z Tovaryšstva Ježíšova také ostatní jezuité z Centra Aletti. Každý z nich čeká na uzavření svého případu, aby mohl pokračovat ve výkonu kněžské služby.

Svatý stolec v této souvislosti neučinil žádné prohlášení. Během rozhovoru 24. ledna pro agenturu AP byl papež František dotázán, zda má nějakou roli při rozhodování v Rupnikově případu, na což odpověděl: "Neměl jsem s tím nic společného. Byl jsem zapojen pouze do malého řízení, které proběhlo v minulosti na Kongregaci pro nauku víry."

Rupnik je spoluzakladatelem komunity Loyola ve Slovinsku, která vznikla v 80. letech a kde údajně zneužíval dospělé řeholnice. Po předběžném vyšetřování, kterým bylo pověřeno Tovaryšstvo Ježíšovo, stojí v jeho oficiálním prohlášení z 2. prosince  2022, že Kongregace pro nauku víry rozhodla, že dané skutečnosti je třeba považovat za promlčené, a proto případ uzavřela počátkem října roku 2022.

Zdroj: Catholic News Agency

Ochrana nezletilých v církvi Řeholní život

image:Image Katolické proroctví
Katolické proroctví Yves Dupont
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Jak přežít ve službách církve
Jak přežít ve službách církve Nick Cuthbert
image:Image Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém