P. Prokop Brož: Zajímá nás, jak mladí přemýšlí

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace29. 1. 2024, 12.56

Diecézní koordinátor synodálního procesu ThLic. Prokop Brož, ThD. přibližuje v rozhovoru synodu mladých, kterou připravuje královéhradecká diecéze v návaznosti na synodální proces.

image:Image 51/source/orig/50120_32434_0_image.jpg

V roce 2018 probíhala Synoda o mladých. Bude mít s tou aktuální Synodou mladých něco společného?

Už od ledna 2017 se připravovalo zasedání Biskupské synody na téma mladí, víra a rozlišování povolání. Reflektovala se současná situace mladých, do jednání vstupovali především ti, kdo měli zkušenosti s mladými a také v nějaké míře i samotní mladí. Vše proběhlo v říjnu 2018, v březnu 2019 vyšla posynodální apoštolská exhortace Christus vivit – Kristus žije. Způsob jednání se již začal blížit tomu, čemu se od té doby učíme: synodální způsob naslouchání, rozlišování a rozhodování. A tady začínají společné styčné body. V naší Synodě mladých chceme naslouchat mladým, jak si dnes představují život, který počítá s vírou a je inspirovaný evangeliem.

Proč je důležité se ptát mladých na názor a na jejich potřeby?

Jak nás učí synodalita, nikoliv překřikováním, ale nasloucháním je možné nalézat cesty skutečného lidského rozvoje. Není to tak, že nyní je čas vyjmenovat všechna přání, která pak někdo splní. Spíše formou vzájemného dialogu popíšeme terén, v němž můžeme hledat společnou cestu dál.

Na jakém principu nyní diecézní část poběží?

Jsou různá hlediska, jimiž můžeme život lidí zkoumat. Můžeme sledovat výkon a kvalitu (třeba přes statistické údaje), můžeme sledovat správnost, zdravost a mravnost života, je možné zkoumat, do jaké míry lidé souzní se základním ideovým půdorysem církve. To vše necháme „žít“ v pozadí. Nás bude zajímat, jakým způsobem o svém životě mladí přemýšlí, jakým způsobem jsou schopni pojmout svůj životní příběh a jak o něm jsou schopni vyprávět.

Kterých témat se synoda mladých dotkne?

Chceme, aby o sobě přemýšleli v běžných oblastech života jako je domov, škola, zdraví, modlitba, mezilidské vztahy v nejrůznějších podobách, farní obec, prožívání liturgie, digitální svět a technologie, otázka práce, povolání a financí apod. Těžiště neleží v mapování toho, co je jíž x-krát zmapované, ale dát prostor konkrétním mladým lidem si tento prostor společně, po svém osvojovat.

Kam synoda mladých cílí?

V naší diecézi funguje pastorace mládeže, máme vytvořenou strukturu vikariátních kaplanů a Diecézní centrum života mládeže. Chceme zjistit, do jaké míry jsou tyto struktury postavené synodálně. Netušíme, kolik mladých se zapojí. Je to především pro ty, kteří pozvání přijmou, naučí se nově svůj život nahlížet a sdílet s ostatními. Hodnocení bude především formou autoevaluace: rádi bychom, aby se naučili sami hledat cesty, jak hodnotit působení Boží v jejich životě (srov. Lk 12,57).

Synoda 2021–2024 Mladí v církvi

image:Image Františkánská Máří Magdaléna
Františkánská Máří Magdaléna Libor Rösner
image:Image Způsoby rozjímavé modlitby I.
Způsoby rozjímavé modlitby I. Vital Lehodey
image:Image Ježíšovy cesty VII.
Ježíšovy cesty VII. František Mráček
image:Image Předzpěv k Andělskému pozdravení