Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Památku faráře Josefa Toufara v Číhošti uctí i gospelem, o kurz byl zájem

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace21. 5. 2022, 14.37
TiskTisk

Přes 20 lidí se dnes v Číhošti na Havlíčkobrodsku zapojilo do workshopu gospelového sborového zpěvu vedeného duem T'N'T. V podvečer je čeká společný koncert. Je součástí letošní připomínky narození místního faráře Josefa Toufara umučeného komunistickým režimem. ČTK to řekla Věra Kovandová z Nadačního fondu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

image:Image 12/source/orig/11827_Kostel_Nanebevzetí_Panny_Marie_v_Číhošti.jpg
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti (www.wikipedia.org)

"Na koncert i workshop jsme se připravovali pečlivě a s pokorou jsme volili písně. Četli jsme knihy Miloše Doležala, díky kterým jsme si vytvořili živou představu o osobnosti pátera Toufara a o jeho osudu. Výběr písní na koncert vznikal během četby a během úvah a rozhovorů, ke kterým nás páter Toufar inspiroval," řekl ČTK Tomáš Ludvíček, který vedle Terezy Bečičkové duo T'N'T tvoří.

Ve výsledku workshopu podle něho nejde o to, aby všichni byli dokonalí, ale aby prožili energii a radost z písní, napojení s ostatními účastníky a užili si samotné vystoupení. "Chyby jsou lidské a pokud se podaří zpívat s nasazením a radostí, tak vůbec nejsou důležité a viditelné," řekl Ludvíček.

Farář Toufar byl v prosinci 1949 zatčen kvůli události, kterou komunistická propaganda označila za spiknutí církve řízené z Vatikánu. Číhošťský zázrak, při kterém se pohyboval křížek na oltáři v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku, nebyl nikdy zcela objasněn. Toufara při výsleších mučili, zemřel 25. února 1950.

Letos to bude 120 let od jeho narození, výročí připadá na 14. července. "Samozřejmě, Toufar má narozeniny v červenci, ale my jsme si květnový termín vybrali, protože víme, že v červenci bude velká oslava v Arnolci, kde se narodil. Nechtěli jsme, aby se akce překrývaly, protože někteří lidé by se rádi podívali do Číhošti i do Arnolce, proto jsme začali dřív," řekla Kovandová.

Toufarův osud na faře v Číhošti připomíná stálá výstava. Podle Kovandové je o ni zájem, míří na ni i poutní zájezdy. Toufar je pochovaný přímo v číhošťském kostele, kam byl uložený v roce 2015, když se na základě DNA podařilo identifikovat jeho ostatky původně pohřbené v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. V současnosti probíhá proces Toufarova blahořečení.

(vkr mha)

Focusy

Osobnosti Světci dneška Kultura

Mohlo by vás zajímat

image:Image Ars Et Ecclesia
Ars Et Ecclesia MIroslav Šmied
Cena: 233 Kč
image:Image Příběh umění
Příběh umění Ernst Hans Gombrich
Cena: 1618 Kč
image:Image Lékařská péče o duši
Lékařská péče o duši Viktor Emil Frankl
Cena: 216 Kč
image:Image Ctnost odolnosti
Ctnost odolnosti Evelyn Eatonová Whiteheadová, James D. Whitehead
Cena: 313 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou