Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Papež: 4. října bude zveřejněna druhá část Laudato si'

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 8. 2023, 12.32
TiskTisk

Při středeční generální audienci 31. srpna papež připomněl Světový den modliteb za péči o stvoření, který se slaví 1. září. "Je třeba se postavit na stranu obětí environmentální a klimatické nespravedlnosti a usilovat o ukončení nesmyslné války proti našemu společnému domovu, která je strašlivou světovou válkou."

image:Image 40/source/orig/39714_26520_0_844.jpeg

Výzva papeže Františka, která zazněla z Auly Pavla VI. ve Vatikánu tuto středu, nás přivádí ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření, který letos připadá na 1. září a jehož téma zní: "Ať vládne spravedlnost a mír". Papež připomíná, že tento den zahajuje Čas stvoření, který potrvá do 4. října, svátku svatého Františka z Assisi. A jak předeslal 21. srpna při přijetí delegace právníků z členských zemí Rady Evropy, opakuje, že zveřejnění druhé části encykliky se blíží, a to právě 4. října.

Stojíme na straně obětí nespravedlnosti v oblasti životního prostředí

"V tento den plánuji zveřejnit exhortaci, druhé Laudato si'. Připojme se k našim křesťanským bratrům a sestrám v závazku chránit stvoření jako posvátný dar Stvořitele." Takto papež shrnuje jádro poselství vydaného již v květnu: "Je třeba stát po boku obětí environmentální a klimatické nespravedlnosti a usilovat o ukončení nesmyslné války proti našemu společnému domovu, která je strašlivou světovou válkou. Vyzývám vás všechny, abyste pracovali a modlili se za to, aby se opět naplnil životem."

Proměna veřejné politiky

V poselství papež navrhuje "proměnit naše srdce, náš životní styl a veřejnou politiku, která řídí naši společnost". Vrátil se k tématu ekologické konverze a k potřebě nepovažovat již stvoření za předmět, který je třeba využívat, ale za skutečnost, kterou je třeba střežit "jako posvátný dar Stvořitele". Také v tomto textu papež trvá na potřebě "proměnit veřejné politiky, kteří řídí naše společnosti a utvářejí životy dnešních a budoucích mladých lidí". Zdůrazňuje význam synodality a doufá, "že v tomto čase stvoření budeme jako Kristovi následovníci na naší společné synodální cestě žít, pracovat a modlit se, aby náš společný domov opět oplýval životem".

Focusy

Péče o stvoření Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
Cena: 252 Kč
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
Cena: 60 Kč
image:Image Přednáška v Řezně a další projevy
Přednáška v Řezně a další projevy Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
Cena: 19 Kč
image:Image Evropa Benedikta z Nursie v krizi kultur
Evropa Benedikta z Nursie v krizi kultur Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
Cena: 23 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou