Papež František: Ať na Náhorním Karabachu umlknou zbraně a vynaloží se veškeré úsilí o mír

Autor: Andrea de Angelis Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 9. 2023, 12.29

Na závěr generální audience se papež modlil za mír na jižním Kavkaze a znovu požádal o modlitby za Ukrajinu. Připomněl sv. Ondřeje Kima, Paula Chônga a další korejské mučedníky, jejichž památku dnes církev slaví.

image:Image 42/source/orig/41464_27178_0_844.jpeg

„Včera jsem obdržel znepokojivé zprávy z Náhorního Karabachu na jižním Kavkaze, kde se již beztak kritická humanitární situace nyní zhoršuje dalšími ozbrojenými střety. Znovu se obracím na všechny zúčastněné strany a na mezinárodní společenství, aby přestaly používat zbraně a vyvinuly veškeré úsilí k nalezení mírového řešení pro dobro lidí a respektování lidské důstojnosti“, vyzval papež v závěru generální audience na Svatopetrském náměstí, během níž pokračoval další katechezí z cyklu o apoštolské horlivosti a evangelizačním nadšení.

Vojenská operace

Ázerbájdžán zahájil včera, 19. září, vojenskou operaci na jižním Kavkaze. Vojenskou operaci oznámilo ázerbájdžánské ministerstvo obrany a označilo ji za protiteroristickou akci proti pokračujícím útokům arménských sil a poté, co v minulých dnech při výbuchu miny zahynulo několik ázerbájdžánských civilistů a policistů. Podle různých médií ázerbájdžánská armáda již ostřelovala Stepanakert, hlavní město na jižním Kavkaze pod arménskou kontrolou, a další arménské pozice. Arménské úřady hovořily o dvou civilních obětech, včetně jednoho dítěte, a 23 zraněných, zatímco ázerbájdžánské úřady informovaly o smrti občana v Šuši, důležitém městě v regionu, po dělostřeleckém útoku.

Výzva OSN

Generální tajemník OSN Antonio Guterres „důrazně vyzývá k okamžitému ukončení bojů a přísnějšímu dodržování příměří z roku 2020 a zásad mezinárodního humanitárního práva“. Informoval o tom jeho mluvčí Stéphane Dujarric a dodal, že tajemník OSN je „mimořádně znepokojen použitím vojenské síly v regionu a zprávami o obětech, včetně civilního obyvatelstva“.

Modlitba za Ukrajinu

Při dnešní generální audienci nechyběla ani nová papežova modlitba za Ukrajinu, již vyslovil téměř devatenáct měsíců po začátku války. „Zůstaňme jednotní v blízkosti a modlitbě za drahou a sužovanou Ukrajinu“, požádal papež František ve svém pozdravu k italsky mluvícím věřícím.

Korejští mučedníci

Na závěr generální audience papež hovořil o svatém Ondřeji Kimovi, Pavlu Chôngovi a dalších korejských mučednících, jejichž památku dnes církev slaví. Jejich příklad, který označil za hrdinský, se pro všechny může stávat zdrojem opory při náročných rozhodnutích a útěchy v těžkých chvílích, zdůraznil. V sobotu 16. září byla do jedné z vnějších nik Svatopetrské baziliky instalována socha svatého Ondřeje Kima Taegona, prvního korejského kněze a mučedníka, poté, co ji požehnal kardinál Mauro Gambetti, arcikněz baziliky. Inaugurace se zúčastnila delegace více než 300 členů korejské církve, včetně biskupů, kněží, řeholnic a laiků, které papež téhož dne přijal na audienci.

Papež František

image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill